„Boh mi zobral strach“

1. apríla 2004 – Chrám povýšenia Sv. Kríža – UPeCe
25.3.2004 sme sa pri príležitosti sviatku Zvestovania Pána mali ako spolok stretnúť na spolkovej gréckokatolíckej liturgii v chráme Povýšenia sv. kríža na Ondrejskom cintoríne. Keďže liturgia začínala o 17:00 hod., čo je pre väčšinu z nás ešte pracovný čas, tak sme sa rozhodli, že toho dňa využije obednú prestávku a zúčastníme sa na sv. omši o 12:00 hod. v Konkatedrále sv. Martina a následne sa spolu naobedujeme.
 Tak sa i stalo. Nášmu seniorovi, ctenému bratovi Gomézovi, sa to predsa len nepozdávalo, pretože plánovaný program treba dodržiavať a tak rozhodol, že účasť na gréckokatolíckej bohoslužbe si zopakujeme o týždeň neskôr a spojíme ju s prednáškou v UPeCe na tému – Náboženský život pred rokom 1989. Čas začiatku sa liturgie sa nezmenil, t. j. začínala o piatej, takže výsledok bol taký, že spolok bol na nej reprezentovaný len br. Nikeforom, ako jediným zástupcom východnej katolíckej cirkvi v spolku. Na prednáške v UPeCe sa zúčastnili spolkoví bratia Ambro, Konrad a Nikefor, aj keď každý v iných časových úsekoch.

V Univerzitnom pastoračnom centre sv. Jozefa Freinademetza (UPeCe) na „šturáku“ sa uskutočnila diskusia o náboženskom odpore za komunizmu. Vo veľkej sále UPeCe študenti a ďalší záujemcovia diskutovali s predsedom Konfederácie politických väzňov Slovenska a bývalým veľvyslancom vo Vatikáne Antonom Neuwirthom, hlavným organizátorom náboženských a vysokoškolských krúžkov za totality Silvestrom Krčmérym, bývalým šéfom speváckeho zboru Kufríkovci Vladimírom Krčmérym a s publicistom, autorom série historických kníh o období rokov 1948-1989 Jánom Šimulčíkom. Celé stretnutie moderoval spoluautor súborného diela Zločiny komunizmu pán Peter Smolík.

Zúčastnení mali možnosť na základe priameho svedectva osôb si opätovne pripomenúť neľudskosť komunistického režimu, zákerné nástrahy pre odvážnych veriacich, ale aj ich šikovnosť a vynaliezavosť. Počas tohto večera bol premietaný i krátky dokument o fungovaní samizdatovej ofsetovej tlačiarne. Išlo vskutku o technicky prešpekulovane ukrytú miestnosť, ktorú eštebáci nikdy nenašli. Jedným z hostí večera bol aj starší pán, ktorý podobnú tlačiareň ukrýval dlhé roky a pomáhalo mu hlavne to, že „Boh mu zobral strach“. Prítomní si tiež pripomenuli organizovanie náboženských aktivít, ktoré nepochybne prispeli k náboženskej i politickej slobode po roku 1989. Išlo o zaujímavú prednášku, ktorá mala dúfam najmä historický význam a na našom milom Slovensku sa podobné praktiky nebudú už nikdy uplatňovať.

Odkazom a poučením pre nás mladých a zodpovedných kresťanov je angažovať sa v prospech Pravdy v celej našej spoločnosti.

Nikefor & Ambro

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Deprecated: Non-static method zrx_captcha::draw_form() should not be called statically in /data/d/4/d464d0a1-3cb5-4834-ac03-58b91f809dc7/stradiware.sk/sub/istropolitan/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324
Security Code: