Literárny večierok

 

Do spolkovej knižnice pomaly pribúdajú knihy. Výrazne jej pomohol starý svoradovčan, pán doktor Sýkora. Zaujímavá je predovšetkým Slovenská vlastiveda, dielo z prvej polovice 40 – tych rokov 20. storočia v troch zväzkoch. Vo štvrtok 3.2.2005 sme však debatovali o knihe, do ktorej prispel brat Edmund. Má názov Politické strany ako organizácie. Príklady zo Slovenska.

 

Jano rozdelil politické strany v Európe na elitné, masové, catch all (50 roky) a kartelové (od 70 tych rokov). Kniha skúma organizačný charakter slovenských strán od roku 1990, ich programové dokumenty a jednotlivé dôležité udalosti. Sleduje, ako sa správajú vo verejnej funkcii, svojich centrálach a ako sa do ich práce zapája členstvo, aj to, v akom vzťahu je k sebe vedenie, stredné kádre a radový člen. Keďže Jano písal v knihe o KDH, venovali sme mu najväčšiu pozornosť. Po stredne úspešných voľbách v roku 1990 (cca 18%) vedenie nezvládlo národný emancipačný proces a po neúspešnej zmluve z Mílov v roku 1992 sa KDH rozdelilo. Neprijatie tejto dohody sa ukázalo ako šťastný krok, čo potvrdzuje relatívne úspešné fungovanie dvoch samostatných štátov. Od roku 1990 sa KDH nepodarilo prekročiť 10%, výnimkou boli voľby 1998 a značka SDK. V roku 2000 prišlo k ďalšiemu oslabeniu strany odchodom M. Dzurindu. Edmund ocenil postoj KDH voči euroústave, ktorú charakterizoval ako ľavičiarsku a priblížil jej možné riziká. V príjemnej atmosfére, v ktorej ešte stále rezonoval príhovor Georgea W. Busha na Hviezdoslavovom, to bol vydarený literárny večierok.

Plepo

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Deprecated: Non-static method zrx_captcha::draw_form() should not be called statically in /data/d/4/d464d0a1-3cb5-4834-ac03-58b91f809dc7/stradiware.sk/sub/istropolitan/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324
Security Code: