Hovorca KBS Marián Gavenda na Svoradove

 

Program letného semestra pokračoval vo štvrtok 31.3.2005 zaujímavou debatou s hovorcom Konferencie biskupov Slovenska a šéfredaktorom Katolíckych novín d.p. Mariánom Gavendom.

 

Marián Gavenda sa ukázal ako výborný rozprávač, ktorého počúvať je zážitok. Od mnohokrát provinčne pôsobiacich cirkevných predstaviteľov sa líši širokým rozhľadom, vzdelanosťou a schopnosťou jasne komunikovať problémy doby. Na kňažstvo sa pripravoval v tajnej, „podzemnej“ Cirkvi, niekoľko rokov pôsobil vo Vatikáne v blízkosti pápeža Jána Pavla II. Precestoval celý svet a dôverne pozná problémy, ktoré trápia Cirkev. Po revolúcii pôsobil v kňazskom seminári v Bratislave a aj dnes je výchova nových kňazov jednou z tém, ktorým sa venuje. Nepovažuje za šťastné, že seminár a škola v Bratislave sú v jednej budove, čo spôsobuje oddelenie od vonkajšieho sveta. Podľa neho vraj mnoho mladých kňazov pokazia a rozmaznajú samotní veriaci a tí potom strácajú motiváciu pre výraznejšie pôsobenie v živote spoločnosti. To sa potom prejavuje v nie najlepšom fungovaní farností, čo je jedným z najväčších problémov Cirkvi na Slovensku. Tiež chýba väčšia angažovanosť katolíckych laikov, predovšetkým mužov. Ako odpoveď na časté protikatolícke mediálne útoky netreba zakladať alternatívne médiá, ale cieľavedome evanjelizovať tie existujúce. K tomu by mohla prispieť aj „mediálna výchova“ na školách, ktorá úspešne funguje napríklad na Malte. Iba rozhľadený a informovaný človek vie odolávať proti mnohokrát rafinovane podávanej a ľúbivej kampani, akou sa veľmi často prezentuje predovšetkým najsledovanejšia televízia Markíza a jej politický produkt ANO. Kresťan sa musí vedieť rozhodnúť, na ktorú sa postaví: či na stranu kultúry života alebo kultúry smrti, tak ako to definoval pápež Ján Pavol II. Marián Gavenda uvítal snahu starých svoradovčanov, Spoločenstva Ladislava Hanusa a spolku Istropolitan o oživotvorenie internátu Svoradov v duchu Eugena Filkorna a prisľúbil svoju podporu. A do našej knižnice prispeje ďalšími knihami.

Plepo

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Deprecated: Non-static method zrx_captcha::draw_form() should not be called statically in /data/d/4/d464d0a1-3cb5-4834-ac03-58b91f809dc7/stradiware.sk/sub/istropolitan/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324
Security Code: