Milý Ivan Šimko pri moravskom veltlíne na Obchodnej

Ivan Šimko je zjavom slovenského verejného života. Cez krúžky katolíckej mládeže (spieval, dokonca nedávno aj Pašie) sa pri Jánovi Čarnogurskom dostal do politiky v Prahe a KDH. Nepatril k horlivcom za samostatný štát, no nehlasovanie za ústavu v 1992 chápe ako chybu.  Neskôr spoluzakladal SDK a bol ideovým vodcom priamej voľby prezidenta. S Mikym Dzurindom rázne vyriešil spor v KDH a bol pri základe SDKÚ. 

Po známej „skupinke“ z SDKÚ odišiel, platforma a neskôr strana Slobodné fórum sa neujala (dnes túto časť svojej politiky považuje za najväčší omyl) a Šimko sa cez Misiu 21 dostal späť do KDH, kde podľa jeho slov mal ísť hneď po vyhadzove z Vlády v 2003. Ako minister spravodlivosti, vnútra a obrany slúžil pod troma premiérmi (Čarnogurský, Moravčík, Dzurinda), na ktorých si v dobrom spomína. Pred nedávnom vydal knihu svojich názorov na úlohu kresťana v politike.

Zaujímavá vec bola tá, že Čarnogurský mohol byť v 1989 premiérom ČSSR, ak by Čech Havel bol prezidentom. No vec sa uhrala tak, že Čalfa predseda a Čarno podpredseda. Vraj potvrdí aj Budaj. Hm. Škoda.

A zaujímavé je aj to, že pri debate o zmluve o výhrade vo svedomí podľa nazvime to Vatikánskych nôt, skôr drží Dzurindovu stranu.

Ivan Šimko vyzerá byť v dobrej telesnej (chodí behať, aj s Dzurindom) aj duševnej kondícii. Tak nech mu to (aj nám) dlho vydrží.

Osviežujúce, povedal by neprítomný Vzor. Pekné želanie I.Š. si prečítate v Kronike.

Plepo

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Deprecated: Non-static method zrx_captcha::draw_form() should not be called statically in /data/d/4/d464d0a1-3cb5-4834-ac03-58b91f809dc7/stradiware.sk/sub/istropolitan/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324
Security Code: