Diskusný večer s Jozefom Vicenom

Vo štvrtok 28. 10. 2004 sme si so záujmom vypočuli rozprávanie predsedu Zväzu protikomunistického odboja a bývalého Svoradovčana Jozefa Vicena, ktorý pre svoje postoje a činy smerujúce k porážke komunizmu strávil za mrežami žalára dlhých jedenásť rokov.
 

Jozef Vicen patril do krúžku študentov, ktorých v rokoch 1944 a 45 pripravoval jezuita Kolakovič na život Cirkvi v „podzemí“. Po skončení druhej svetovej vojny robil spojku medzi predstaviteľmi Slovenského štátu v zahraničí a vlasťou. Neskôr z Viedne pomáhal pri úteku mnohým osobám, kvôli čomu sa stal tŕňom v oku vtedajšej verchuške. Jeho troch najbližších spolupracovníkov, (jedným z nich bol Anton Tunega) komunisti obesili. V roku 1950 založil a viedol vysielač Biela légia, ktorý sprostredkovával Slovensku informácie z civilizovaného sveta. Agenti ŠTB ho v roku 1957 uniesli z Viedne a hrozil mu trest smrti, ktorý bol zmiernený na 25 rokov basy. „Moc ma nemučili, skôr na mne skúšali rôzne drogy“, zaspomínal si Jozef Vicen po rokoch. Po prepustení (1968) pracoval až do dôchodku v Zberných surovinách. Dnes pripravuje tento vitálny starec spomienku na obete komunizmu 17.11. 2004 na Martinskom cintoríne (sme srdečne poznaní) a aktívne sa zúčastňuje stretávania starých Svoradovčanov. Ďalšie z ich pravidelných stretnutí už bude v našej spolkovej búde.

Plepo

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Deprecated: Non-static method zrx_captcha::draw_form() should not be called statically in /data/d/4/d464d0a1-3cb5-4834-ac03-58b91f809dc7/stradiware.sk/sub/istropolitan/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324
Security Code: