Skvelý František Mikloško po roku opäť na Istropolitane

Po roku prijal naše pozvanie na dokončenie diskusie František Mikloško. Príjemné stretnutie začal myšlienkou o mučeníkoch, ktorí sú podľa neho kľúčovou témou pre budúcnosť. Ide o stovky miliónov ľudí, ktorí zomreli v čase fašizmu i komunizmu. Pri týchto číslach si nevieme predstaviť jednotlivé životné osudy, preto je nutné ich personifikovať skrz ich mená. Počas komunizmu prišli mnohí aj o najlepšie roky života, čo žiadne peniaze neodškodnia. Nositeľkou pamäti „až do konca sveta“ je Cirkev. Preto je nutné snažiť sa o blahorečenie mučeníkov. V ostatnom čase sa pohli 2 prípady – Munkovci a Ján Havlík. Mikloško tiež spomína snahu o začatie procesu s gazdinou z Borského Mikuláša, aby sa ukázalo, že svätosť môžu dosiahnuť aj jednoduchí ľudia. Neskôr nám tiež priblížil aj technickú stránku procesu blahorečenia.

Dostali sme sa samozrejme aj k politike. V diskusii zaznela i otázka, či ako národ máme zmysel pre štát. Súčasný postup lekárov naznačuje, že sa zameriavame egoisticky skôr na to „svoje“. „Slovensko si nevie vládnuť“. SDKÚ podľa Mikloška morálne zlyhalo a kradne, KDH sa zas k ničomu nevyjadruje. Momentálne nastupuje éra súčasných technokratických 40-tnikov (neosobné SaS), voči ktorej je treba postaviť kresťanskú alternatívu.

Spolu s Palkom a spol. sa rozhodli prijať ponuku od Matoviča a idú do predčasných volieb. Ak sa im nepodarí dostať sa do parlamentu, tak KDS skončí svoju činnosť.

Ambro

(Visited 210 times, 1 visits today)

Stalo sa...

15. 5. 1921

Členovia ľavého krídla Židovskej sociálnodemokratickej strany 'Poale Zion' založili 'Židovskú komunistickú stranu v Československej republike'. Bola to prvá komunistická strana v novom československom štáte.

15. 5. 1945

SNR na svojom prvom zasadaní v Bratislave (v tej istej sieni, kde 14. marca 1939 Slovenský snem odhlasoval samostatnosť Slovenského štátu) vydala 'Ohlas Slovenskej národnej rady českému národu', v ktorom slávnostne vyhlásila, že 'túžba po zachovaní spoločnej domoviny národa českého a slovenského Československej republiky žila u oboch našich národov neprestajne' a že v ČSR, ktorá 'sa bude bezvýhradne opierať politicky, hospodársky, vojensky i kultúrne o víťaznú baštu Slovanstva Sovietsky zväz' (...) 'chcú Slováci v budúcnosti a natrvalo upravovať svoje osudy'.

15. 5. 1948

Štátny súd v Bratislave vyniesol rozsudok nad druhou skupinou obžalovaných z 'protištátneho sprisahania' na Slovensku. J. Kempný bol odsúdený na 6 rokov, M. Bugár na 1 rok, P. Čarnogurský na 18 mesiacov, F. Jurčovič na 7 rokov, L. Obtulovič na 8 rokov, J. Staško na 6 rokov a P. Maxoň na 7 rokov väzenia.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo