Skvelý František Mikloško po roku opäť na Istropolitane

Po roku prijal naše pozvanie na dokončenie diskusie František Mikloško. Príjemné stretnutie začal myšlienkou o mučeníkoch, ktorí sú podľa neho kľúčovou témou pre budúcnosť. Ide o stovky miliónov ľudí, ktorí zomreli v čase fašizmu i komunizmu. Pri týchto číslach si nevieme predstaviť jednotlivé životné osudy, preto je nutné ich personifikovať skrz ich mená. Počas komunizmu prišli mnohí aj o najlepšie roky života, čo žiadne peniaze neodškodnia. Nositeľkou pamäti „až do konca sveta“ je Cirkev. Preto je nutné snažiť sa o blahorečenie mučeníkov. V ostatnom čase sa pohli 2 prípady – Munkovci a Ján Havlík. Mikloško tiež spomína snahu o začatie procesu s gazdinou z Borského Mikuláša, aby sa ukázalo, že svätosť môžu dosiahnuť aj jednoduchí ľudia. Neskôr nám tiež priblížil aj technickú stránku procesu blahorečenia.

Dostali sme sa samozrejme aj k politike. V diskusii zaznela i otázka, či ako národ máme zmysel pre štát. Súčasný postup lekárov naznačuje, že sa zameriavame egoisticky skôr na to „svoje“. „Slovensko si nevie vládnuť“. SDKÚ podľa Mikloška morálne zlyhalo a kradne, KDH sa zas k ničomu nevyjadruje. Momentálne nastupuje éra súčasných technokratických 40-tnikov (neosobné SaS), voči ktorej je treba postaviť kresťanskú alternatívu.

Spolu s Palkom a spol. sa rozhodli prijať ponuku od Matoviča a idú do predčasných volieb. Ak sa im nepodarí dostať sa do parlamentu, tak KDS skončí svoju činnosť.

Ambro

(Visited 210 times, 1 visits today)

Stalo sa...

27. 11. 1902

V Stankovanoch (okr. Ružomberok) sa narodil politik, exilový pracovník, redaktor, spisovateľ, prekladateľ Peter Prídavok, majiteľ a zodpovedný redaktor časopisu Rodobrana. Člen Školskej Matice, Slovenskej ligy, Matice Slovenskej. Vedúci Slovenskej tlačovej kancelárie. V marci 1939 emigroval. V Paríži založil s Milanom Hodžom Česko-Slovenskú národnú radu, usilujúcu sa o federalizáciu budúcej Č-SR. Roku 1943 založil v Londýne Slovenskú národnú radu, ktorej programom bola obhajoba štátnej nezávislosti SR. Roku 1948 sa SNR premenovala na SNR v zahraničí, ktorej predsedom bol Karol Sidor a generálnym tajomníkom Peter Prídavok. Od roku 1952 vedúci slovenského vysielania BBC. Túto funkciu vykonával až do svojej smrti. Rozsiahla je jeho prekladateľská činnosť. Ovládal 6 cudzích jazykov, preložil okolo 25 rôznych titulov. Zomrel v roku 1966.

27. 11. 1953

Vo väznici v Leopoldove vláda nariadila zrušiť starobylý kostol. Vedenie väznice rozkaz vykonalo tak, že kostol dalo zbúrať aj materiálne. Museli to urobiť uväznení kňazi. Zriadili sa aj trestné prápory pre vojakov a to v povestnom židovskom tábore v Novákoch. V roku 1953 v ňom bolo 460 trestancov.

27. 11. 1989

Generálnym štrajkom v celej ČSSR občania žiadali zrušenie monopolu moci totalitnej KSČ a slobodné demokratické voľby. Na štrajku sa zúčastnila drvivá väčšina obyvateľstva.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo