90 rokov SVORADOVA. Prednáška prof. Letza

Vo štvrtok 04. 10. 2012 sa na internáte SVORADOV (Svoradova ulica č. 13, Bratislava) od 19:00 uskutočnila prednáška historika profesora PhDr. Róberta Letza, PhD., vedúceho Katedry histórie na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Témou prednášky bolo 90. rokov SVORADOVA.

Spolok Istropolitan sa dlhodobo zaujíma o históriu, súčasnosť a aj budúcnosť tohto jedinečného bratislavského vysokoškolského internátu. Na SVORADOVe žilo množstvo osobností, ktoré Slovensko pozitívne ovplyvnili. Róbert Letz už na Svoradove o Svoradove prednášal.  Aj jeho otec, profesor Ján Letz.

A večer to bol zaujímavý. Prof. Roba Letza počúvala plná svoradovská študovňa, kde som kedysi dral gate nad napr. chemickým inžinierstvom (íčkom, pre znalcov). Dal prednášku, skvelú, ktorú sme od neho čakali, v zásade jemne obohatené informácie o pár zaujímavých osobností, ktoré ako historik mal šťastie počuť ako „oral history“ (Polla, Marsina, Vicen…). Táto stavba má fluidum. Inak by napr. ani v 90. tych rokoch nestvorila výnimočné priateľstvá. Filkornov novátorský duch je proste v tom „hrade pod Hradom“ zakliaty. Stavba má malé Tesco, podmyté základy (železobetón 20. roky, skvost pamiatkovo chránený), vrátničky skvelé, popolníky žiadne (za ČSR, SR, ČSR, ČSSR, ČSFR, SR boli, za EÚ nyšt), študentky SLH v pohode nastajlované s pekným prospektíkom, dokonca na izbe 73, dvojke, bolo agapé a na budúcnosť Svoradova sme si štrngli. Vínom v plaste. Snáď ten cing bude počuť.

Iné. V nedeľu 7. 10. 12 má v kaštieli v Ivanke pri Dunaji ráno o 7 bohoslužbu arcibiskup Cyril Vasiľ.

Plepo

(Visited 249 times, 1 visits today)

Stalo sa...

27. 9. 1924

Andrej Hlinka vo verejnom prejave povedal: 'Nie Česi sú našimi najväčšími nepriateľmi. Našimi najväčšími nepriateľmi sú slovenskí čechoslováci, ktorých musíme poraziť na politickom poli hlasovacími lístkami, na hospodárskom poli odbornými organizáciami a na kultúrnom poli časopismi všetkého druhu.'

Prihlásenie


Zabudnuté heslo