90 rokov SVORADOVA. Prednáška prof. Letza

Vo štvrtok 04. 10. 2012 sa na internáte SVORADOV (Svoradova ulica č. 13, Bratislava) od 19:00 uskutočnila prednáška historika profesora PhDr. Róberta Letza, PhD., vedúceho Katedry histórie na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Témou prednášky bolo 90. rokov SVORADOVA.

Spolok Istropolitan sa dlhodobo zaujíma o históriu, súčasnosť a aj budúcnosť tohto jedinečného bratislavského vysokoškolského internátu. Na SVORADOVe žilo množstvo osobností, ktoré Slovensko pozitívne ovplyvnili. Róbert Letz už na Svoradove o Svoradove prednášal.  Aj jeho otec, profesor Ján Letz.

A večer to bol zaujímavý. Prof. Roba Letza počúvala plná svoradovská študovňa, kde som kedysi dral gate nad napr. chemickým inžinierstvom (íčkom, pre znalcov). Dal prednášku, skvelú, ktorú sme od neho čakali, v zásade jemne obohatené informácie o pár zaujímavých osobností, ktoré ako historik mal šťastie počuť ako „oral history“ (Polla, Marsina, Vicen…). Táto stavba má fluidum. Inak by napr. ani v 90. tych rokoch nestvorila výnimočné priateľstvá. Filkornov novátorský duch je proste v tom „hrade pod Hradom“ zakliaty. Stavba má malé Tesco, podmyté základy (železobetón 20. roky, skvost pamiatkovo chránený), vrátničky skvelé, popolníky žiadne (za ČSR, SR, ČSR, ČSSR, ČSFR, SR boli, za EÚ nyšt), študentky SLH v pohode nastajlované s pekným prospektíkom, dokonca na izbe 73, dvojke, bolo agapé a na budúcnosť Svoradova sme si štrngli. Vínom v plaste. Snáď ten cing bude počuť.

Iné. V nedeľu 7. 10. 12 má v kaštieli v Ivanke pri Dunaji ráno o 7 bohoslužbu arcibiskup Cyril Vasiľ.

Plepo

(Visited 249 times, 1 visits today)

Stalo sa...

11. 4. 1901

Na porade vedenia SNS pod vedením Svetozára Hurbana Vajanského v Martine sa rozhodlo skoncovať s politikou 'pasívnej rezistencie' a vystúpiť aktívne v blížiacich sa voľbách. Rozhodnutie zúčastniť sa na voľbách vyvolalo v maďarských vládnucich vrstvách ostrú reakciu. Osobitne sa to prejavilo razantnými útokmi v maďarskej tlači.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo