Stretnutie s docentom Róbertom Letzom

Vo štvrtok 21. októbra sme na našej spolkovej pôde privítali jedného z najvýznamnejších súčastných nekomunistických historikov – pána docenta Róberta Letza. 
 

Róbert Letz bol nadšený z našej spolkovej búdy. Prisľúbil, že veľmi rád prispeje k zdarnému uskutočneniu našej hlavnej priority, ako sme si ju definovali na našom poslednom Konvente. Do spolkovej knižnice venoval jeden z najmladších slovenských docentov viacero zaujímavých kníh. Vo svojom príhovore nás oboznámil so základnými myšlienkami svojej novej knihy, ktorá mapuje represálie komunistického súdnictva v rokoch 1945 – 1989. Do roku 1948 bolo retribučnými a „ľudovými“ súdmi na Slovensku odsúdených na smrť a popravených asi 50 ľudí, po roku 1948 asi 70 osôb. Desaťtisíce nevinných bolo odsúdených na dlhoročné väzenie za svoje náboženské presvedčenie, ako „kulaci“ či „politicky nespoľahliví“. Dá sa povedať, že kniha doc. Letza je 15 rokov po Novembri najucelenejšie a najkomplexnejšie dielo o slovenskom komunistickom súdnictve, aké u nás vyšlo. Slávnostná prezentácia knihy bude 16. novembra (v deň prvej protikomunistickej demonštrácie v Bratislave roku 1989) v Zichyho paláci a sme na ňu srdečne pozvaní.

Spolkový život na Svoradove pokračuje v utorok 26. 10. diskusiou o súčastnom Rusku, ktoré nám diapozitívmi z BAM a polostrova Kola priblížia mladí vedci Jaro Katrlík a Mišo Korenko. Potom si pozrieme famózny film ruskej novej školy a svojráze poľovačky. Vo štvrtok 28. 10. medzi nás príde predseda Zväzu protikomunistického odboja pán Jozef Vicen, ktorý prežil svoje mladé roky na Svoradove a v 50 tych rokoch organizoval vysielač Biele légie, za ktorý ho režim posial na dlhé roky do žalára.

Plepo

(Visited 27 times, 1 visits today)

Stalo sa...

27. 11. 1902

V Stankovanoch (okr. Ružomberok) sa narodil politik, exilový pracovník, redaktor, spisovateľ, prekladateľ Peter Prídavok, majiteľ a zodpovedný redaktor časopisu Rodobrana. Člen Školskej Matice, Slovenskej ligy, Matice Slovenskej. Vedúci Slovenskej tlačovej kancelárie. V marci 1939 emigroval. V Paríži založil s Milanom Hodžom Česko-Slovenskú národnú radu, usilujúcu sa o federalizáciu budúcej Č-SR. Roku 1943 založil v Londýne Slovenskú národnú radu, ktorej programom bola obhajoba štátnej nezávislosti SR. Roku 1948 sa SNR premenovala na SNR v zahraničí, ktorej predsedom bol Karol Sidor a generálnym tajomníkom Peter Prídavok. Od roku 1952 vedúci slovenského vysielania BBC. Túto funkciu vykonával až do svojej smrti. Rozsiahla je jeho prekladateľská činnosť. Ovládal 6 cudzích jazykov, preložil okolo 25 rôznych titulov. Zomrel v roku 1966.

27. 11. 1953

Vo väznici v Leopoldove vláda nariadila zrušiť starobylý kostol. Vedenie väznice rozkaz vykonalo tak, že kostol dalo zbúrať aj materiálne. Museli to urobiť uväznení kňazi. Zriadili sa aj trestné prápory pre vojakov a to v povestnom židovskom tábore v Novákoch. V roku 1953 v ňom bolo 460 trestancov.

27. 11. 1989

Generálnym štrajkom v celej ČSSR občania žiadali zrušenie monopolu moci totalitnej KSČ a slobodné demokratické voľby. Na štrajku sa zúčastnila drvivá väčšina obyvateľstva.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo