Stretnutie s docentom Róbertom Letzom

Vo štvrtok 21. októbra sme na našej spolkovej pôde privítali jedného z najvýznamnejších súčastných nekomunistických historikov – pána docenta Róberta Letza. 
 

Róbert Letz bol nadšený z našej spolkovej búdy. Prisľúbil, že veľmi rád prispeje k zdarnému uskutočneniu našej hlavnej priority, ako sme si ju definovali na našom poslednom Konvente. Do spolkovej knižnice venoval jeden z najmladších slovenských docentov viacero zaujímavých kníh. Vo svojom príhovore nás oboznámil so základnými myšlienkami svojej novej knihy, ktorá mapuje represálie komunistického súdnictva v rokoch 1945 – 1989. Do roku 1948 bolo retribučnými a „ľudovými“ súdmi na Slovensku odsúdených na smrť a popravených asi 50 ľudí, po roku 1948 asi 70 osôb. Desaťtisíce nevinných bolo odsúdených na dlhoročné väzenie za svoje náboženské presvedčenie, ako „kulaci“ či „politicky nespoľahliví“. Dá sa povedať, že kniha doc. Letza je 15 rokov po Novembri najucelenejšie a najkomplexnejšie dielo o slovenskom komunistickom súdnictve, aké u nás vyšlo. Slávnostná prezentácia knihy bude 16. novembra (v deň prvej protikomunistickej demonštrácie v Bratislave roku 1989) v Zichyho paláci a sme na ňu srdečne pozvaní.

Spolkový život na Svoradove pokračuje v utorok 26. 10. diskusiou o súčastnom Rusku, ktoré nám diapozitívmi z BAM a polostrova Kola priblížia mladí vedci Jaro Katrlík a Mišo Korenko. Potom si pozrieme famózny film ruskej novej školy a svojráze poľovačky. Vo štvrtok 28. 10. medzi nás príde predseda Zväzu protikomunistického odboja pán Jozef Vicen, ktorý prežil svoje mladé roky na Svoradove a v 50 tych rokoch organizoval vysielač Biele légie, za ktorý ho režim posial na dlhé roky do žalára.

Plepo

(Visited 27 times, 1 visits today)

Stalo sa...

15. 5. 1921

Členovia ľavého krídla Židovskej sociálnodemokratickej strany 'Poale Zion' založili 'Židovskú komunistickú stranu v Československej republike'. Bola to prvá komunistická strana v novom československom štáte.

15. 5. 1945

SNR na svojom prvom zasadaní v Bratislave (v tej istej sieni, kde 14. marca 1939 Slovenský snem odhlasoval samostatnosť Slovenského štátu) vydala 'Ohlas Slovenskej národnej rady českému národu', v ktorom slávnostne vyhlásila, že 'túžba po zachovaní spoločnej domoviny národa českého a slovenského Československej republiky žila u oboch našich národov neprestajne' a že v ČSR, ktorá 'sa bude bezvýhradne opierať politicky, hospodársky, vojensky i kultúrne o víťaznú baštu Slovanstva Sovietsky zväz' (...) 'chcú Slováci v budúcnosti a natrvalo upravovať svoje osudy'.

15. 5. 1948

Štátny súd v Bratislave vyniesol rozsudok nad druhou skupinou obžalovaných z 'protištátneho sprisahania' na Slovensku. J. Kempný bol odsúdený na 6 rokov, M. Bugár na 1 rok, P. Čarnogurský na 18 mesiacov, F. Jurčovič na 7 rokov, L. Obtulovič na 8 rokov, J. Staško na 6 rokov a P. Maxoň na 7 rokov väzenia.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo