V sobotu 10. 5. 2014 sme pokračovali v našich aktivitách na mieste najväčšieho leteckého nešťastia u nás – na Sakrakopci nad Račou. Po postavení kamenného pamätníka v r. 2010, označení miesta tabuľkami (2011), inštalovaní tabule s menami obetí (2012) a osadení lavičky (2013) sme tentokrát veľkolepo zrenovovali pôvodný drevený kríž, ktorý zanedbaný skôr ležal ako stál v lesnom poraste.
Kríž sme zakonzervovali a dostal novú stojku a lá Vladimír Kompánek, na ktorú sme použili starodávne strešné trámy z bratislavského Starého Mesta. Bezprostredné okolie sme vyčistili od malinčia a vysokej trávy krovinorezom. Kompozícia pamätník –
tabuľa – drevený kríž sa pomaly ale isto začína blížiť tomu, k čomu naše iniciatívy na Sakrakopci smerujú – k vytvoreniu dôstojného pietneho miesta v karpatskej prírode.
Po postavení kríža nasledovala sv. omša za obete nešťastia, ktorú tak ako minulý rok celebroval dekan Teologickej fakulty TU d.p. Miloš Lichner SJ.
Guláš, futbal a veselé debaty pri Márovej búde doplnili program príjemnej slnečnej soboty.
Chcel by som všetkým zúčastneným poďakovať za milú účasť a aj za priloženie ruky k dielu. Špeciálne Janovi Mičíkovi za realizáciu stavby kríža a pokosenie okolia. Diky Jano!
Plepo
Dakujem Plepo.
Skvele bolo aj to, ze sme sa stretli s panom, ktory je spravca Marovej budy. Zachranil ju pred asanaciou v r.1971, a dvakrat vyhral sud s urbarnikmi ktori ho chceli odtial vyhnat. Zaujimave, buduci rok by sme ho mohli skusit skontaktovat este pred akciou.
Vyborna akcia, Plepo – skvely gulas, Jano – clovek tisicich remesiel. Vdaka!!!
Čarom neplánovaného bolo, že nešťastie sa stalo na kopci nad Márovou búdou – poľovnícka chata správcu Bratislavských cintorínov zo začiatku 20 str. a novú stojku som s Plepom postavil zo starých trámov z Márovho dvora na Štefanikovej ulici v Bratislave, kde mal svoj ateliér okrem Márovho kamenárstva aj jeden z najslávnejších slovenských sochárov Alojz Rigele.