„Katolícky liberál“ Jozef Kollár na spolku

Vo štvrtok 4.4. sme na pôde spolku privítali Jozefa Kollára, poslanca NR SR za SaS, podpredsedu Výboru NR SR pre financie a rozpočet a neúspešného vyzývateľa Richarda Sulíka v boji o post predsedu SaS. V úvode Kollár, ako každý správny Slovák skonštatoval, že nie je praktizujúci katolík, ale „má všetky sviatosti“. Jozef Kollár prišiel do politiky z bankového sektora, kedysi stál pri zrode Národnej banky Slovenska, neskôr pôsobil ako predseda Predstavenstva Ľudovej banky.

Kollár vidí slovenskú pravicu v dezolátnom stave, voliči k nej stratili dôveru po páde Radičovej vlády, za ktorým sú jednak vtedajšie politické hry, lebo „Mikuláš Dzurinda sa potreboval zbaviť Ivety Radičovej i SaS“,  na druhej strane predtým koalícia nevyužila všetky možnosti nájsť kompromis v otázke eurovalu. Pravica sa musí spojiť a dohodnúť do roku 2016, inak nepostaví reálnu alternatívu socialistickému Smeru. Verí, že o chvíľu príde fáza hľadania novej pravice a možno budeme všetci prekvapení, že v roku 2016 už bude v slovenskej pravici udávať tón niekto úplne iný ako súčasní lídri.

Podľa neho si aj predstavitelia ekonomického krídla SMER-u uvedomujú, že slovenská ekonomika sa rúti do priepasti, (napriek tomu zrušili rovnú daň, znížili odvody do II.piliera a urobili zmeny v Zákonníku práce…), ale podľa nich politiku ich strany diktuje ideologické krídlo, čo v neformálnych debatách, „keď zhasli reflektory v štúdiu“ potvrdili.

Za ďalšie obrovské problémy na Slovensku považuje situáciu v justícii a stav vysoké školstva. Tu za 20 rokov od revolúcie neprebehli žiadne zmeny. Slovensko potrebuje reálnu a časovo krátku vymáhateľnosť práva a kvalitných vysokoškolských odborníkov, vzdelaných najmä v technických a  prírodovedných odboroch, lebo len tak nastane zmena v hospodárstve Slovenska, zmena z montážnej dielne na produkciu s vysokou pridanou hodnotou.

V najbližšej dobe sa má Jozef Kollár stretnúť medzi štyrmi očami s Richardom Sulíkom. Jeho politická budúcnosť v SaS bude závisieť od tohto stretnutia.

Kollárovi však určite prajeme „úspešnú politickú budúcnosť“, lebo je to sympatický, pravicový a pracovitý politik. 

Nikefor

(Visited 193 times, 1 visits today)

Stalo sa...

15. 5. 1921

Členovia ľavého krídla Židovskej sociálnodemokratickej strany 'Poale Zion' založili 'Židovskú komunistickú stranu v Československej republike'. Bola to prvá komunistická strana v novom československom štáte.

15. 5. 1945

SNR na svojom prvom zasadaní v Bratislave (v tej istej sieni, kde 14. marca 1939 Slovenský snem odhlasoval samostatnosť Slovenského štátu) vydala 'Ohlas Slovenskej národnej rady českému národu', v ktorom slávnostne vyhlásila, že 'túžba po zachovaní spoločnej domoviny národa českého a slovenského Československej republiky žila u oboch našich národov neprestajne' a že v ČSR, ktorá 'sa bude bezvýhradne opierať politicky, hospodársky, vojensky i kultúrne o víťaznú baštu Slovanstva Sovietsky zväz' (...) 'chcú Slováci v budúcnosti a natrvalo upravovať svoje osudy'.

15. 5. 1948

Štátny súd v Bratislave vyniesol rozsudok nad druhou skupinou obžalovaných z 'protištátneho sprisahania' na Slovensku. J. Kempný bol odsúdený na 6 rokov, M. Bugár na 1 rok, P. Čarnogurský na 18 mesiacov, F. Jurčovič na 7 rokov, L. Obtulovič na 8 rokov, J. Staško na 6 rokov a P. Maxoň na 7 rokov väzenia.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo