Trek v Nepále a iné dobrodružstvá

Cestovateľ, fotograf (Guinessova kniha rekordov za najväčšiu fotku), reklamný mág, manažér, obyčajný človek a zároveň nezávislá osobnosť, no hlavne priateľ Albert Otruba v/o Vzor je známy svojimi zaujímavými mnohodňovými tripmi s batohom na chrbte. Prešiel napr. celú púť sv. Jakuba do Santiaga de Compostela, okolo Bajkalu, Švédsko za polárnym kruhom… Tento rok sa s troma babami vybral do Nepálu. Svoje zážitky a množstvo pekných fotiek si nenechal iba pre seba a prišiel sa s nami o svoje dobrodružstvá podeliť.

Štvorica prešla trek okolo Annapurny. Keďže pred pár rokmi fotky z tejto istej trasy na Istropolitane prezentovali cestovatelia Tóthovci, bolo zaujímavé porovnať, ako sa krajina nebotyčných končiarov zmenila. Hoci nie dramaticky, ale je to kus civilizovanejšie. Stavajú sa cesty (bager v ohromnej výške – ako sa tam dostal?), ľudí prichádza stále viac a turizmus je nezanedbateľným spôsobom obživy pre čoraz väčší počet domorodcov. Mustang už zďaleka nie je taký od sveta odrezaný, ako ešte pred desaťročím. Staromilci a Barabáš možno banujú, že čaro izolácie sa stráca, no žijeme v 21. storočí a preto či chceme alebo nie, niektoré veci sa proste menia. Či je to OK alebo nie, nerozsúdim. No krajina a jej hory ostávajú úchvatné. 

Diky Albert za príjemný večierok! 

BTW., RIP Maurice Herzog

Plepo

Foto: Albert Otruba

(Visited 226 times, 1 visits today)

Stalo sa...

20. 6. 1949

Pápež Pius XII. osobitným dekrétom vyhlásil tzv. 'Katolícku akciu' v Československu za schizmatické hnutie, ktoré si bezprávne prisvojilo názov 'katolícka'. Jej iniciátorov a všetkých kňazov i laikov, ktorí do nej vedome a dobrovoľne vstúpili, vyhlásil za odpadlíkov, postihnutých najťažším cirkevným trestom exkomunikácie (vyobcovaním z Cirkvi), od ktorej ich môže oslobodiť iba Apoštolská stolica. Komunistická vláda nasadila do všetkých biskupských úradov tzv. 'štátnych zmocnencov', ktorí kontrolovali deň i noc všetky pohyby, kontakty a činy biskupov a ich najbližších spolupracovníkov.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo