Strážca divočiny. Debata s Robom Rajchlom.

Tichá a Kôprová dolina v Tatrách, predovšetkým ich vyššie časti, predstavujú jedno z posledných území u nás, ktoré sa dá nazvať pôvodnou karpatskou „džungľou“. Tu nevládne (ak sa o vláde dá vravieť) človek, ale najväčšia šelma – medveď hnedý. Nie ten jemne osprostený kontajnerový, ktorého nám často ukazuje Tribula. Tu žije skvostná populácia cca 40 medveďov, ktorá nie je ľuďmi „pokazená“. V Európe je takýchto miest málo, napr. v Alpách žiadne. Je to náš skutočný poklad. Kameraman Robo Rajchl strávil v týchto dolinách filmovaním medveďov a prírody vôbec obdivuhodných 300 dní počas niekoľkých rokov. Výsledkom je úžasný dokument Strážca divočiny. O svoje zážitky sa s nami prišiel podeliť. 

Robo samozrejme nebol v tomto projekte sám, hlavnú „ideu“ mu dodal Erik Baláž. No ich spoločné dielo stojí zato. Treba to vidieť, škoda slov. Čo mňa zaujalo je, že v Tatrách rastú viac než tisícročné (!) borovice, šelma medveď je takmer výhradne vegetarián, na Slovensko (aj do Tichej a Kôprovej) údajne zachádza los (!), že drvivá väčšina dokumentaristov vrátane Barabáša (!) používa cvičené zvery, no predovšetkým je zaujímavé a obdivuhodné, že niekto sa na takýto náročný a dlhodobý projekt, ktorý isto iste neznesie milióny, dobrovoľne dá. Svedčí to o nadšení a láske k prírode. Robo (a ďalší z tohoto projektu) – RESPECT!

Robo má v pláne v Poloninách natočiť film o zubroch. Už teraz sa máme na čo tešiť.

Plepo

(Visited 229 times, 1 visits today)

Stalo sa...

20. 1. 1928

Vláda Československej republiky schválila 'Modus vivendi', dohodu medzi ČSR a Svätou stolicou, ktorou sa zakončilo trojročné obdobie napätia medzi Cirkvou a štátom.

20. 1. 1939

Prezident republiky Dr. Hácha na návrh Slovenského snemu vymenoval tretiu vládu Slovenskej krajiny. Jej predsedom bol opäť Dr. Jozef Tiso, ktorý zastával aj funkciu ministra vnútra. Ďalšími členmi tretej slovenskej autonómnej vlády boli: minister školstva Jozef Sivák, minister hospodárstva Dr. Mikuláš Pružinský, minister financií Pavol Teplanský, minister dopravy Dr. Ferdinand Durčanský a minister spravodlivosti Dr. Miloš Vančo. V tejto vláde zo šiestich ministrov dvaja (30 %) neboli členmi HSĽS.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo