Rebel z Tarzu. Debata nielen o sv. apoštolovi Pavlovi s Pavlom Demešom

Svätý apoštol Pavol bol najdôležitejšou postavou raného kresťanstva, bez ktorého by sa nová interpretácia judaizmu, ktorú vytýčil Ježiš Kristus, asi nerozbehla do všetkých kútov vtedajšieho civilizovaného sveta. Práve sv. Pavol otvoril posolstvo lásky aj nežidom, keď vyhral v prvom teologickom spore nad sv. Petrom. Bez toho, aby sa rozkmotrili, naopak, rešpektovali sa a nakoniec obaja v Ríme okolo r. 66 za Krista obetovali život. Pavol bol sťatý mečom, Peter ukrižovaný. Osobnosť sv. Pavla natoľko oslovila jeho menovca Pavla Demeša, bývalého člena SK vlády Jána Čarnogurského a dlhoročného „guru“ mimovládneho sektora u nás, že sa po stopách apoštola vybral, jeho kroky sa pokúsil rekonštruovať a prostredníctvom pekných fotografií a pútavého rozprávania ho priblížil aj priateľom z Istropolitanu a Spoločenstva L. Hanusa.

Pavol Demeš navrhoval Turkom, aby v rámci svojho približovania sa k Západu akcentovali to, že sú dedičmi miest, kde kresťanstvo začalo svoju púť. Moc nepochodil. Turecko, krajina, kde je väčšina k sv. Pavlovi sa viažucich lokalít, je dnes krajina moslimská a kresťanská komunita je výrazne minoritná. Trochu iné je to v Egypte, kde naši koptskí bratia (vychádzajú predovšetkým zo sv. evanjelistu Marka) hrajú síce v menšine (cca 10%), no dôležité husle. Cyprus, kde so sv. Barnabášom Pavol tiež pôsobil, je rozdeleným ostrovom. Žiadne cestovanie na občiansky, ako sme si rýchlo zvykli my Stredoeurópania. Ani po 2000 rokoch od Pavlovho misionárčenia sa Stredomorie nestalo ideálnym. No idea veľkého apoštola národov je živá stále. A aj bude, hoci to dnes možno vyzerá tak, že ho valcuje idea „zlodeja koní“ Mohameda.

Rozprávanie Pavla Demeša, ktorý mal možnosť sa v živote stretnúť nielen s mnohými politickými (Havel, Kováč…), ale aj náboženskými lídrami (pápež, patriarchovia, šejkovia, Tomko…) je pútavé. Robí svojou prácou Slovensku dobrú službu, aj keď je roky mimo aktívnej politiky. Možno práve preto je jeho hlas (aj pre politikov) stále zaujímavý, hoci toho moc nenapíše. O sv. Pavlovi plánuje vydať knihu. Tešíme sa. Tak, ako sme sa tešili zo spoločenstva priateľov v tento príjemný letný štvrtkový večierok pri moravskom víne.

Plepo

Foto: Pavol Demeš

(Visited 454 times, 1 visits today)

Stalo sa...

27. 11. 1902

V Stankovanoch (okr. Ružomberok) sa narodil politik, exilový pracovník, redaktor, spisovateľ, prekladateľ Peter Prídavok, majiteľ a zodpovedný redaktor časopisu Rodobrana. Člen Školskej Matice, Slovenskej ligy, Matice Slovenskej. Vedúci Slovenskej tlačovej kancelárie. V marci 1939 emigroval. V Paríži založil s Milanom Hodžom Česko-Slovenskú národnú radu, usilujúcu sa o federalizáciu budúcej Č-SR. Roku 1943 založil v Londýne Slovenskú národnú radu, ktorej programom bola obhajoba štátnej nezávislosti SR. Roku 1948 sa SNR premenovala na SNR v zahraničí, ktorej predsedom bol Karol Sidor a generálnym tajomníkom Peter Prídavok. Od roku 1952 vedúci slovenského vysielania BBC. Túto funkciu vykonával až do svojej smrti. Rozsiahla je jeho prekladateľská činnosť. Ovládal 6 cudzích jazykov, preložil okolo 25 rôznych titulov. Zomrel v roku 1966.

27. 11. 1953

Vo väznici v Leopoldove vláda nariadila zrušiť starobylý kostol. Vedenie väznice rozkaz vykonalo tak, že kostol dalo zbúrať aj materiálne. Museli to urobiť uväznení kňazi. Zriadili sa aj trestné prápory pre vojakov a to v povestnom židovskom tábore v Novákoch. V roku 1953 v ňom bolo 460 trestancov.

27. 11. 1989

Generálnym štrajkom v celej ČSSR občania žiadali zrušenie monopolu moci totalitnej KSČ a slobodné demokratické voľby. Na štrajku sa zúčastnila drvivá väčšina obyvateľstva.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo