Debata s historikmi okolo ÚPN

Opäť sme sa raz mohli presvedčiť, že partia mladých historikov pôsobiacich v ÚPN je nielen odborne erudovaná a vidno za nimi peknú prácu v podobe kníh, časopisu, webu atď, ale aj ľudsky príjemná. Radosť debatovať o nedávnej neradostnej minulosti. 

Predseda správnej rady Petranský je zvolený parlamentom do r. 2013. No zdá sa, že ani táto kontinuita Ústavu, ktorý nemá momentálne jedinej podpory ani sprava, ani zľava, sa nezachová, lebo Ústav ako taký šliape na otlaky svojou prácou politikom šrégom cez celé spektrum. Človek by si myslel, že v relatívne priaznivej dobe vlády „pravice“ sa situácia stabilizuje a začne sa napr. zverejňovanie všetkých členov KSČ. No nezačne. Politickej objednávky nieto, navyše sa cez strany snažia z najvyšších miest štátu Ústav ovládnuť. Aj malý koláč (cca 1,3 mil € ročný rozpočet) je pre politicky nominovaných členov spávnej rady zaujímavý, lebo iba na odmeny pre nich sa stratí cca tretina (sú aj horšie odhady), takže na samotnú vedu, bádanie, archivárstvo, platy zamestnancov a výstupy ostáva LTT.

Čo treba povedať: výmena súčasného vedenia, ktoré sa podľa nás osvedčilo (spomeňme si na zverejnenie zločinca Slotu spredu, zboku a z profilu atď) pred skončením zákonného funkčného obdobia bude signálom, že nezávislosť inštitúcie nebude. To by nebola zlá správa len pre SK „obec historickú“, ale aj pre širokú verejnosť, ktorej záleží na „národnej pamäti“.

V každom prípade, Ústavu od vzniku z čias Jána Langoša treba za doteraz vykonanú prácu vysloviť vďaku.

Plepo

Obrázok: www.webnoviny.sk

(Visited 355 times, 1 visits today)

Stalo sa...

27. 11. 1902

V Stankovanoch (okr. Ružomberok) sa narodil politik, exilový pracovník, redaktor, spisovateľ, prekladateľ Peter Prídavok, majiteľ a zodpovedný redaktor časopisu Rodobrana. Člen Školskej Matice, Slovenskej ligy, Matice Slovenskej. Vedúci Slovenskej tlačovej kancelárie. V marci 1939 emigroval. V Paríži založil s Milanom Hodžom Česko-Slovenskú národnú radu, usilujúcu sa o federalizáciu budúcej Č-SR. Roku 1943 založil v Londýne Slovenskú národnú radu, ktorej programom bola obhajoba štátnej nezávislosti SR. Roku 1948 sa SNR premenovala na SNR v zahraničí, ktorej predsedom bol Karol Sidor a generálnym tajomníkom Peter Prídavok. Od roku 1952 vedúci slovenského vysielania BBC. Túto funkciu vykonával až do svojej smrti. Rozsiahla je jeho prekladateľská činnosť. Ovládal 6 cudzích jazykov, preložil okolo 25 rôznych titulov. Zomrel v roku 1966.

27. 11. 1953

Vo väznici v Leopoldove vláda nariadila zrušiť starobylý kostol. Vedenie väznice rozkaz vykonalo tak, že kostol dalo zbúrať aj materiálne. Museli to urobiť uväznení kňazi. Zriadili sa aj trestné prápory pre vojakov a to v povestnom židovskom tábore v Novákoch. V roku 1953 v ňom bolo 460 trestancov.

27. 11. 1989

Generálnym štrajkom v celej ČSSR občania žiadali zrušenie monopolu moci totalitnej KSČ a slobodné demokratické voľby. Na štrajku sa zúčastnila drvivá väčšina obyvateľstva.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo