Milý Ivan Šimko pri moravskom veltlíne na Obchodnej

Ivan Šimko je zjavom slovenského verejného života. Cez krúžky katolíckej mládeže (spieval, dokonca nedávno aj Pašie) sa pri Jánovi Čarnogurskom dostal do politiky v Prahe a KDH. Nepatril k horlivcom za samostatný štát, no nehlasovanie za ústavu v 1992 chápe ako chybu.  Neskôr spoluzakladal SDK a bol ideovým vodcom priamej voľby prezidenta. S Mikym Dzurindom rázne vyriešil spor v KDH a bol pri základe SDKÚ. 

Po známej „skupinke“ z SDKÚ odišiel, platforma a neskôr strana Slobodné fórum sa neujala (dnes túto časť svojej politiky považuje za najväčší omyl) a Šimko sa cez Misiu 21 dostal späť do KDH, kde podľa jeho slov mal ísť hneď po vyhadzove z Vlády v 2003. Ako minister spravodlivosti, vnútra a obrany slúžil pod troma premiérmi (Čarnogurský, Moravčík, Dzurinda), na ktorých si v dobrom spomína. Pred nedávnom vydal knihu svojich názorov na úlohu kresťana v politike.

Zaujímavá vec bola tá, že Čarnogurský mohol byť v 1989 premiérom ČSSR, ak by Čech Havel bol prezidentom. No vec sa uhrala tak, že Čalfa predseda a Čarno podpredseda. Vraj potvrdí aj Budaj. Hm. Škoda.

A zaujímavé je aj to, že pri debate o zmluve o výhrade vo svedomí podľa nazvime to Vatikánskych nôt, skôr drží Dzurindovu stranu.

Ivan Šimko vyzerá byť v dobrej telesnej (chodí behať, aj s Dzurindom) aj duševnej kondícii. Tak nech mu to (aj nám) dlho vydrží.

Osviežujúce, povedal by neprítomný Vzor. Pekné želanie I.Š. si prečítate v Kronike.

Plepo

(Visited 123 times, 1 visits today)

Stalo sa...

28. 5. 1969

Členom posádky americkej kozmickej lode Apollo 10, ktorá v máji 1969 obletela Mesiac a vyskúšala oddelenie mesačného pristávacieho modulu od materskej lode, bol aj Američan slovenského pôvodu Eugene A. Cernan. Neskôr (1972) velil lodi Apollo 17, ktorá ako doteraz posledná pristála na Mesiaci. Cernan v roku 1974 prišiel na pozvanie Geofyzikálneho ústavu SAV na Slovensko, oficiálna komunistická moc však návštevu utajila.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo