Stretnutie s Bélom Bugárom

21.6.2007 – IRI
Spolok Istropolitan zorganizoval 21. júna 2007 v priestoroch Medzinárodného republikánskeho inštitútu (IRI) v Bratislave stretnutie s Bélom Bugárom. V príjemnej atmosfére sa jeden z najdlhšie slúžiacich politikov rozhovoril predovšetkým o procese spájania strán zastupujúcich maďarskú menšinu do jednej – SMK, o problémoch, ktoré boli (sú) dôsledkom tohto projektu, o tom, prečo táto vec nevyšla SDK a o mnohých ďalších témach, ktoré sa nám podarilo vtesnať do mimoriadne zaujímavých dvoch hodín interesantnej debaty.
 Medzi najpodnetnejšie postrehy Bélu Bugára patrili tie, ktorými hodnotil svojich spolupracovníkov z SMK (predovšetkým Csákyho a Duraya), ale aj premiérov a kolegov z EPP Dzurindu a Orbána. Ľudsky zaujímavé rozprávanie nie pre uši médií potvrdilo, že Bugár sa počas svojej kariéry vypracoval na politika, ktorého ani dlhý čas strávený v jej strede neobral o humor a normálnosť. Po skončení tohto volebného obdobia podľa vlastných slov odchádza. Chce sa venovať rodine a záhrade. „Keď máte marhuľu, do pol roka vidíte ovocie. V politike to tak „roshodne“ nie je“, hovorí Bugár svojou krásnou ľúbozvučnou slovenčinou (o čo je spisovnejšia ako verbálny prejav Slotu!) a zjavne sa na budúcnosť teší. My môžeme už iba skonštatovať, že jeho neprítomnosť nebude na škodu iba pre maďarskú menšinu, ale pre celú slovenskú politiku.

Plepo
 
A Este jedna poznámka:
B. Bugár povedal, že v kuloároch NR SR sa hovorí, že po budúcich voľbách 2010 je pravdepodobné, že do vládnej koalície pôjde „každý s každým“…

(Visited 21 times, 1 visits today)

Stalo sa...

27. 11. 1902

V Stankovanoch (okr. Ružomberok) sa narodil politik, exilový pracovník, redaktor, spisovateľ, prekladateľ Peter Prídavok, majiteľ a zodpovedný redaktor časopisu Rodobrana. Člen Školskej Matice, Slovenskej ligy, Matice Slovenskej. Vedúci Slovenskej tlačovej kancelárie. V marci 1939 emigroval. V Paríži založil s Milanom Hodžom Česko-Slovenskú národnú radu, usilujúcu sa o federalizáciu budúcej Č-SR. Roku 1943 založil v Londýne Slovenskú národnú radu, ktorej programom bola obhajoba štátnej nezávislosti SR. Roku 1948 sa SNR premenovala na SNR v zahraničí, ktorej predsedom bol Karol Sidor a generálnym tajomníkom Peter Prídavok. Od roku 1952 vedúci slovenského vysielania BBC. Túto funkciu vykonával až do svojej smrti. Rozsiahla je jeho prekladateľská činnosť. Ovládal 6 cudzích jazykov, preložil okolo 25 rôznych titulov. Zomrel v roku 1966.

27. 11. 1953

Vo väznici v Leopoldove vláda nariadila zrušiť starobylý kostol. Vedenie väznice rozkaz vykonalo tak, že kostol dalo zbúrať aj materiálne. Museli to urobiť uväznení kňazi. Zriadili sa aj trestné prápory pre vojakov a to v povestnom židovskom tábore v Novákoch. V roku 1953 v ňom bolo 460 trestancov.

27. 11. 1989

Generálnym štrajkom v celej ČSSR občania žiadali zrušenie monopolu moci totalitnej KSČ a slobodné demokratické voľby. Na štrajku sa zúčastnila drvivá väčšina obyvateľstva.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo