Debata o župách, voľbách a kadečom inom

Pred pár dňami sa zavŕšili druhé voľby do vyšších územných celkov. Občania ich fakticky odignorovali. Napriek tomu si v parlamentoch jednotlivých žúp výrazne polepšila pravica (KDH, SDKÚ, DS), hlavne kresťanskí demokrati, ktorí v podstate zvíťazili. Zhaslo HZDS, možno aj preto, že Vlado sa na to tento krát vykašlal. Dlhodobo najpopulárnejší ficovci neoslnili, skončili síce druhí, ale poväčšine budú v opozícii, na ktorú si nie a nie zvyknúť. Pri voľbách županov sa karta obrátila, žiaden kandidát pravice neuspel (Murgaša z BB nepovažujeme „pravicového“, a Bajana?). O takýchto veciach sme sa v komornom prostredí na Svoradove bavili celý večer.

 

Najväčší rozdiel v druhom kole medzi kandidátni na župana bol v Nitre, kde herec Greššo úplne prepadol. Maďari voliť neprišli. Druhý herec, bratislavský, prehral druhým najväčším rozdielom. Lanovka nebude. A ani Propeler. Potešila Žilina, pravica s nadpolovičnou väčšinou hádam vycvičí župana postkomunistu.

Slovensko navštívil hlavný Číňan, vodca najväčšej komunistickej strany na svete. Prezident a premiér sa milo usmievali, čínske handry, ftalátové hračky a značková elektronika tvoria úžasné 1% nášho obchodu. Povedať hlave jednej z posledných otrokárskych krajín niečo o tom, že prenasledovanie katolíkov je regres, ich nenapadlo. Ostaní v Európe to urobili, dokonca aj taká cenová skupina ako Paroubek. Ja si myslím, že to je viac ako povinnosť.

Aj nový biznis Gerharda Š. z Nemecka sa dostal do rečí. Baltický ropný „obchvat“ Poľska z Ruska do Nemecka si s kremeľským KGB prezidentom naplánoval a zrealizoval tak, že to pripomína smutne známy pakt Molotov – Ribbentrop. Adenauerovská európska vízia je tatam. Zdá sa mi, že politici by si takto na živobytie zarábať nemali. Nemyslíte?

Plepo

(Visited 22 times, 1 visits today)

Stalo sa...

15. 5. 1921

Členovia ľavého krídla Židovskej sociálnodemokratickej strany 'Poale Zion' založili 'Židovskú komunistickú stranu v Československej republike'. Bola to prvá komunistická strana v novom československom štáte.

15. 5. 1945

SNR na svojom prvom zasadaní v Bratislave (v tej istej sieni, kde 14. marca 1939 Slovenský snem odhlasoval samostatnosť Slovenského štátu) vydala 'Ohlas Slovenskej národnej rady českému národu', v ktorom slávnostne vyhlásila, že 'túžba po zachovaní spoločnej domoviny národa českého a slovenského Československej republiky žila u oboch našich národov neprestajne' a že v ČSR, ktorá 'sa bude bezvýhradne opierať politicky, hospodársky, vojensky i kultúrne o víťaznú baštu Slovanstva Sovietsky zväz' (...) 'chcú Slováci v budúcnosti a natrvalo upravovať svoje osudy'.

15. 5. 1948

Štátny súd v Bratislave vyniesol rozsudok nad druhou skupinou obžalovaných z 'protištátneho sprisahania' na Slovensku. J. Kempný bol odsúdený na 6 rokov, M. Bugár na 1 rok, P. Čarnogurský na 18 mesiacov, F. Jurčovič na 7 rokov, L. Obtulovič na 8 rokov, J. Staško na 6 rokov a P. Maxoň na 7 rokov väzenia.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo