Zomrel profesor Anton Hajduk

Vo veku 72 rokov v sobotu 9.4.2005 náhle zomrel predseda Ústredia slovenskej kresťanskej inteligencie profesor Anton Hajduk. 

 

Významný slovenský astronóm Anton Hajduk, ktorý v poslednej dobe pôsobil na Astronomickom ústave SAV sa do pozornosti verejnosti zapísal ako jeden z najvýraznejších bojovníkov proti mečiarizmu. Ako prvý rektor Trnavskej univerzity neohol svoj chrbát pod tlakom vládnucej verchušky, ktorá šla tvrdo proti nemu. Známe bolo vymenenie zámkov na jeho kancelárii, čím sa ukázala úbohosť vtedajších mocných. Počas posledných veľkonočných sviatkov mal Anton Hajduk výborné príhovory na STV, plné kresťanského optimizmu. Minulý týždeň som sa s pánom profesorom stretol na Štúrovej. V kalendáriku mal poznačené stretnutie s Istropolitanom v máji, o ktorom mu hovoril profesor Ján Letz. Debatovali sme o témach, ktoré by nás zaujímali a môžem povedať, že pán profesor sa na „mladých študentov“ na Svoradove tešil. Takto sa stretnutie odkladá na neskôr.

Česť jeho pamiatke.

Plepo

(Visited 133 times, 1 visits today)

Stalo sa...

21. 9. 1837

V Štiavnických Baniach otvorili prvú dielňu na svete na strojové pletenie oceľových lán, ktoré sa používali v baniach namiesto lán konopných. V Dolnom Kubíne v tento deň vznikol 'Samovzdelávací spolok oravských učiteľov', ktorý sa snažil o pozdvihnutie vzdelania na Orave.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo