HABEMUS PAPAM. Kartelový brat Joseph Kardinal Ratzinger je nový pápež Benedikt XVI.

 V nedeľu pri inaugurácii nového Svätého otca Benedikta XVI. mi napadla myšlienka, spýtať sa rakúskych kartelových bratov, či nie je náhodou nástupca Svätého Petra náš kartelový brat, pretože pochádza z nemecky hovoriacej krajiny – Bavorsko. Pri zvolení Jozefa Ratzingera za pápeža som bol rozradostený, ale po prijatí SMS od Sp.br. Dr. Herkulesa o jeho inkorporovaní v zväzoch CV a KV som prepadol nadšeniu. Preto milí spolkoví bratia, dovoľte aby som Vám napísal pár stručných riadkov o pápežovi Benediktovi ako o našom kartelovom bratovi.
 Joseph Alois Ratzinger sa stal počas svojho študentského a cirkevného života sa stal členom viacerých spolkov. Vo zväze KV (Kartellverband der katholischen deutschen Studentenvereine) je starým pánom spolku Lichtenstein-Hohenheim z Freising-Weihenstephanu (dnes už z Erfurtu), ďalej je čestným členom spolkov KStV Isaria z Freisingu a KSTV Alemennia z Mníchova. Vo zväze CV (Cartellverband der katholischen deutschen Studentenverbindungen) je čestným členom spolkov KDStV Alcimonia z Eichstättu, KDStV Rupertie z Regensburgu a smozrejme KAV Capitolina z Ríma.

Okrem toho je Pápež Benedikt XVI. členom spolku KBStV Rheatia z Mníchova, spolku ktorý nie je členom žiadneho zväzu.

Pápež Benedikt XVI., Jozef Kardinal Ratzinger je druhým korporovaným pápežom na Stolci Sv. Petra po pápežovi Piusovi XII. (1876 – 1958).

Milí spolkoví bratia, priatelia, návštevníci, verím, že po pápežovi srdca a veľkom priateľovi Slovenska, máme pápeža viery, na ktorého môžeme byť aj my slovenskí katolícki akademici právom hrdý.

Budem veľmi rád, keď sa raz budeme môcť na pôde spolku porozprávať na tému vzťahov kardinála Jozefa Ratzingera so Slovenskom a katolíckym disentom.

Vivat papa Benedictus PP. XVI

Rasty

(Visited 37 times, 1 visits today)

Stalo sa...

27. 11. 1902

V Stankovanoch (okr. Ružomberok) sa narodil politik, exilový pracovník, redaktor, spisovateľ, prekladateľ Peter Prídavok, majiteľ a zodpovedný redaktor časopisu Rodobrana. Člen Školskej Matice, Slovenskej ligy, Matice Slovenskej. Vedúci Slovenskej tlačovej kancelárie. V marci 1939 emigroval. V Paríži založil s Milanom Hodžom Česko-Slovenskú národnú radu, usilujúcu sa o federalizáciu budúcej Č-SR. Roku 1943 založil v Londýne Slovenskú národnú radu, ktorej programom bola obhajoba štátnej nezávislosti SR. Roku 1948 sa SNR premenovala na SNR v zahraničí, ktorej predsedom bol Karol Sidor a generálnym tajomníkom Peter Prídavok. Od roku 1952 vedúci slovenského vysielania BBC. Túto funkciu vykonával až do svojej smrti. Rozsiahla je jeho prekladateľská činnosť. Ovládal 6 cudzích jazykov, preložil okolo 25 rôznych titulov. Zomrel v roku 1966.

27. 11. 1953

Vo väznici v Leopoldove vláda nariadila zrušiť starobylý kostol. Vedenie väznice rozkaz vykonalo tak, že kostol dalo zbúrať aj materiálne. Museli to urobiť uväznení kňazi. Zriadili sa aj trestné prápory pre vojakov a to v povestnom židovskom tábore v Novákoch. V roku 1953 v ňom bolo 460 trestancov.

27. 11. 1989

Generálnym štrajkom v celej ČSSR občania žiadali zrušenie monopolu moci totalitnej KSČ a slobodné demokratické voľby. Na štrajku sa zúčastnila drvivá väčšina obyvateľstva.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo