Stretnutie s europoslankyňou Annou Záborskou

Vo štvrtok 21.4.2005 navštívila náš spolok Istropolitan poslankyňa Európskeho parlamentu pani doktorka Anna Záborská, predsedníčka výboru, ktorý má na starosti rodinu a ženské záležitosti. Pani Záborská je dcérou veľkého muža, Dr. Antona Neuwirha, ktorý bol po Karolovi Sidorovi druhým veľvyslancom Slovenska vo Vatikáne. 

 

Za manžela si vzala syna ďalšieho svoradovčana, ktorý si tiež odsedel svoje v komunistických väzniciach – maliara Ladislava Záborského. Svoj príhovor začala spomienkou na svojho otca, ktorý jej od malička rozprával o živote na Svoradove. Potom sme sa dostali k hlavným témam – práci v Európskom parlamente, ženskému výboru, vzťahom medzi jednotlivými frakciami, postojom v rámci EPP či spolupráci medzi slovenskými zástupcami. Úsmevná bola epizóda s Petrom Šťastným, ktorý chcel byť za každú cenu predsedom akéhokoľvek výboru, ale nakoniec sa to podarilo práve Záborskej. Napriek ostrým výhradám ľavicových žien, ktoré pobúrilo to, že nejaká žena môže zastávať právo na život či obraňovať prirodzenú rodinu. Čudné žienky, nie? Vraj už samotné definovanie rodiny je kameň úrazu. Je podivuhodné, keď sa veci, ktoré normálny človek pokladá za úplne jednoznačné, stávajú predmetom siahodlhých debát, ktoré nevedú k ničomu inému, len k snahe túto základnú bunku spoločnosti oslabiť. A že to európsky trend je, dokazuje v týchto dňoch ľavicové Španielsko, kde si už ľudia rovnakého pohlavia veselo môžu adoptovať deti. Pekný humus. Chceli by ste mať otca Mirka a mamu Ferka? Smutné je, že tomu tlieskajú aj mnohí „progresívni“ španielski katolíci. Zaujímavý je postoj Anny Záborskej k európskej ústave. Dokument o päťsto stranách podľa nej z farebnej európskej mozaiky vytvára šedú uniformnú masu. Tento postoj pred časom pri prezentácii svojej knihy zastával aj náš brat Edmund, politológ. Ústavu podporuje aj veľká časť poslancov EPP na čele s predsedom frakcie. Vraj preto, lebo predseda veľmi chce byť väčším predsedom, predsedom Parlamentu. A k tomu treba kompromisy s modernými marxistami zduženými v Socialistickej internacionále. Za najlepších spolupracovníkov pani Záborská označila poslancov bavorskej CSU, českej ODS, britských konzervatívcov a mnohých Poliakov. Tým ešte záleží na slobode a na hľadaní pravdy. Myslím, že to bol zaujímavý večer a podľa slov asistenta Vzora bola pani poslankyňa veľmi spokojná.

Plepo

(Visited 17 times, 1 visits today)

Stalo sa...

27. 11. 1902

V Stankovanoch (okr. Ružomberok) sa narodil politik, exilový pracovník, redaktor, spisovateľ, prekladateľ Peter Prídavok, majiteľ a zodpovedný redaktor časopisu Rodobrana. Člen Školskej Matice, Slovenskej ligy, Matice Slovenskej. Vedúci Slovenskej tlačovej kancelárie. V marci 1939 emigroval. V Paríži založil s Milanom Hodžom Česko-Slovenskú národnú radu, usilujúcu sa o federalizáciu budúcej Č-SR. Roku 1943 založil v Londýne Slovenskú národnú radu, ktorej programom bola obhajoba štátnej nezávislosti SR. Roku 1948 sa SNR premenovala na SNR v zahraničí, ktorej predsedom bol Karol Sidor a generálnym tajomníkom Peter Prídavok. Od roku 1952 vedúci slovenského vysielania BBC. Túto funkciu vykonával až do svojej smrti. Rozsiahla je jeho prekladateľská činnosť. Ovládal 6 cudzích jazykov, preložil okolo 25 rôznych titulov. Zomrel v roku 1966.

27. 11. 1953

Vo väznici v Leopoldove vláda nariadila zrušiť starobylý kostol. Vedenie väznice rozkaz vykonalo tak, že kostol dalo zbúrať aj materiálne. Museli to urobiť uväznení kňazi. Zriadili sa aj trestné prápory pre vojakov a to v povestnom židovskom tábore v Novákoch. V roku 1953 v ňom bolo 460 trestancov.

27. 11. 1989

Generálnym štrajkom v celej ČSSR občania žiadali zrušenie monopolu moci totalitnej KSČ a slobodné demokratické voľby. Na štrajku sa zúčastnila drvivá väčšina obyvateľstva.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo