Stretnutie s europoslankyňou Annou Záborskou

Vo štvrtok 21.4.2005 navštívila náš spolok Istropolitan poslankyňa Európskeho parlamentu pani doktorka Anna Záborská, predsedníčka výboru, ktorý má na starosti rodinu a ženské záležitosti. Pani Záborská je dcérou veľkého muža, Dr. Antona Neuwirha, ktorý bol po Karolovi Sidorovi druhým veľvyslancom Slovenska vo Vatikáne. 

 

Za manžela si vzala syna ďalšieho svoradovčana, ktorý si tiež odsedel svoje v komunistických väzniciach – maliara Ladislava Záborského. Svoj príhovor začala spomienkou na svojho otca, ktorý jej od malička rozprával o živote na Svoradove. Potom sme sa dostali k hlavným témam – práci v Európskom parlamente, ženskému výboru, vzťahom medzi jednotlivými frakciami, postojom v rámci EPP či spolupráci medzi slovenskými zástupcami. Úsmevná bola epizóda s Petrom Šťastným, ktorý chcel byť za každú cenu predsedom akéhokoľvek výboru, ale nakoniec sa to podarilo práve Záborskej. Napriek ostrým výhradám ľavicových žien, ktoré pobúrilo to, že nejaká žena môže zastávať právo na život či obraňovať prirodzenú rodinu. Čudné žienky, nie? Vraj už samotné definovanie rodiny je kameň úrazu. Je podivuhodné, keď sa veci, ktoré normálny človek pokladá za úplne jednoznačné, stávajú predmetom siahodlhých debát, ktoré nevedú k ničomu inému, len k snahe túto základnú bunku spoločnosti oslabiť. A že to európsky trend je, dokazuje v týchto dňoch ľavicové Španielsko, kde si už ľudia rovnakého pohlavia veselo môžu adoptovať deti. Pekný humus. Chceli by ste mať otca Mirka a mamu Ferka? Smutné je, že tomu tlieskajú aj mnohí „progresívni“ španielski katolíci. Zaujímavý je postoj Anny Záborskej k európskej ústave. Dokument o päťsto stranách podľa nej z farebnej európskej mozaiky vytvára šedú uniformnú masu. Tento postoj pred časom pri prezentácii svojej knihy zastával aj náš brat Edmund, politológ. Ústavu podporuje aj veľká časť poslancov EPP na čele s predsedom frakcie. Vraj preto, lebo predseda veľmi chce byť väčším predsedom, predsedom Parlamentu. A k tomu treba kompromisy s modernými marxistami zduženými v Socialistickej internacionále. Za najlepších spolupracovníkov pani Záborská označila poslancov bavorskej CSU, českej ODS, britských konzervatívcov a mnohých Poliakov. Tým ešte záleží na slobode a na hľadaní pravdy. Myslím, že to bol zaujímavý večer a podľa slov asistenta Vzora bola pani poslankyňa veľmi spokojná.

Plepo

(Visited 17 times, 1 visits today)

Stalo sa...

28. 5. 1969

Členom posádky americkej kozmickej lode Apollo 10, ktorá v máji 1969 obletela Mesiac a vyskúšala oddelenie mesačného pristávacieho modulu od materskej lode, bol aj Američan slovenského pôvodu Eugene A. Cernan. Neskôr (1972) velil lodi Apollo 17, ktorá ako doteraz posledná pristála na Mesiaci. Cernan v roku 1974 prišiel na pozvanie Geofyzikálneho ústavu SAV na Slovensko, oficiálna komunistická moc však návštevu utajila.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo