Literárny večierok

 

Do spolkovej knižnice pomaly pribúdajú knihy. Výrazne jej pomohol starý svoradovčan, pán doktor Sýkora. Zaujímavá je predovšetkým Slovenská vlastiveda, dielo z prvej polovice 40 – tych rokov 20. storočia v troch zväzkoch. Vo štvrtok 3.2.2005 sme však debatovali o knihe, do ktorej prispel brat Edmund. Má názov Politické strany ako organizácie. Príklady zo Slovenska.

 

Jano rozdelil politické strany v Európe na elitné, masové, catch all (50 roky) a kartelové (od 70 tych rokov). Kniha skúma organizačný charakter slovenských strán od roku 1990, ich programové dokumenty a jednotlivé dôležité udalosti. Sleduje, ako sa správajú vo verejnej funkcii, svojich centrálach a ako sa do ich práce zapája členstvo, aj to, v akom vzťahu je k sebe vedenie, stredné kádre a radový člen. Keďže Jano písal v knihe o KDH, venovali sme mu najväčšiu pozornosť. Po stredne úspešných voľbách v roku 1990 (cca 18%) vedenie nezvládlo národný emancipačný proces a po neúspešnej zmluve z Mílov v roku 1992 sa KDH rozdelilo. Neprijatie tejto dohody sa ukázalo ako šťastný krok, čo potvrdzuje relatívne úspešné fungovanie dvoch samostatných štátov. Od roku 1990 sa KDH nepodarilo prekročiť 10%, výnimkou boli voľby 1998 a značka SDK. V roku 2000 prišlo k ďalšiemu oslabeniu strany odchodom M. Dzurindu. Edmund ocenil postoj KDH voči euroústave, ktorú charakterizoval ako ľavičiarsku a priblížil jej možné riziká. V príjemnej atmosfére, v ktorej ešte stále rezonoval príhovor Georgea W. Busha na Hviezdoslavovom, to bol vydarený literárny večierok.

Plepo

(Visited 19 times, 1 visits today)

Stalo sa...

15. 5. 1921

Členovia ľavého krídla Židovskej sociálnodemokratickej strany 'Poale Zion' založili 'Židovskú komunistickú stranu v Československej republike'. Bola to prvá komunistická strana v novom československom štáte.

15. 5. 1945

SNR na svojom prvom zasadaní v Bratislave (v tej istej sieni, kde 14. marca 1939 Slovenský snem odhlasoval samostatnosť Slovenského štátu) vydala 'Ohlas Slovenskej národnej rady českému národu', v ktorom slávnostne vyhlásila, že 'túžba po zachovaní spoločnej domoviny národa českého a slovenského Československej republiky žila u oboch našich národov neprestajne' a že v ČSR, ktorá 'sa bude bezvýhradne opierať politicky, hospodársky, vojensky i kultúrne o víťaznú baštu Slovanstva Sovietsky zväz' (...) 'chcú Slováci v budúcnosti a natrvalo upravovať svoje osudy'.

15. 5. 1948

Štátny súd v Bratislave vyniesol rozsudok nad druhou skupinou obžalovaných z 'protištátneho sprisahania' na Slovensku. J. Kempný bol odsúdený na 6 rokov, M. Bugár na 1 rok, P. Čarnogurský na 18 mesiacov, F. Jurčovič na 7 rokov, L. Obtulovič na 8 rokov, J. Staško na 6 rokov a P. Maxoň na 7 rokov väzenia.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo