Literárny večierok

 

Do spolkovej knižnice pomaly pribúdajú knihy. Výrazne jej pomohol starý svoradovčan, pán doktor Sýkora. Zaujímavá je predovšetkým Slovenská vlastiveda, dielo z prvej polovice 40 – tych rokov 20. storočia v troch zväzkoch. Vo štvrtok 3.2.2005 sme však debatovali o knihe, do ktorej prispel brat Edmund. Má názov Politické strany ako organizácie. Príklady zo Slovenska.

 

Jano rozdelil politické strany v Európe na elitné, masové, catch all (50 roky) a kartelové (od 70 tych rokov). Kniha skúma organizačný charakter slovenských strán od roku 1990, ich programové dokumenty a jednotlivé dôležité udalosti. Sleduje, ako sa správajú vo verejnej funkcii, svojich centrálach a ako sa do ich práce zapája členstvo, aj to, v akom vzťahu je k sebe vedenie, stredné kádre a radový člen. Keďže Jano písal v knihe o KDH, venovali sme mu najväčšiu pozornosť. Po stredne úspešných voľbách v roku 1990 (cca 18%) vedenie nezvládlo národný emancipačný proces a po neúspešnej zmluve z Mílov v roku 1992 sa KDH rozdelilo. Neprijatie tejto dohody sa ukázalo ako šťastný krok, čo potvrdzuje relatívne úspešné fungovanie dvoch samostatných štátov. Od roku 1990 sa KDH nepodarilo prekročiť 10%, výnimkou boli voľby 1998 a značka SDK. V roku 2000 prišlo k ďalšiemu oslabeniu strany odchodom M. Dzurindu. Edmund ocenil postoj KDH voči euroústave, ktorú charakterizoval ako ľavičiarsku a priblížil jej možné riziká. V príjemnej atmosfére, v ktorej ešte stále rezonoval príhovor Georgea W. Busha na Hviezdoslavovom, to bol vydarený literárny večierok.

Plepo

(Visited 19 times, 1 visits today)

Stalo sa...

27. 11. 1902

V Stankovanoch (okr. Ružomberok) sa narodil politik, exilový pracovník, redaktor, spisovateľ, prekladateľ Peter Prídavok, majiteľ a zodpovedný redaktor časopisu Rodobrana. Člen Školskej Matice, Slovenskej ligy, Matice Slovenskej. Vedúci Slovenskej tlačovej kancelárie. V marci 1939 emigroval. V Paríži založil s Milanom Hodžom Česko-Slovenskú národnú radu, usilujúcu sa o federalizáciu budúcej Č-SR. Roku 1943 založil v Londýne Slovenskú národnú radu, ktorej programom bola obhajoba štátnej nezávislosti SR. Roku 1948 sa SNR premenovala na SNR v zahraničí, ktorej predsedom bol Karol Sidor a generálnym tajomníkom Peter Prídavok. Od roku 1952 vedúci slovenského vysielania BBC. Túto funkciu vykonával až do svojej smrti. Rozsiahla je jeho prekladateľská činnosť. Ovládal 6 cudzích jazykov, preložil okolo 25 rôznych titulov. Zomrel v roku 1966.

27. 11. 1953

Vo väznici v Leopoldove vláda nariadila zrušiť starobylý kostol. Vedenie väznice rozkaz vykonalo tak, že kostol dalo zbúrať aj materiálne. Museli to urobiť uväznení kňazi. Zriadili sa aj trestné prápory pre vojakov a to v povestnom židovskom tábore v Novákoch. V roku 1953 v ňom bolo 460 trestancov.

27. 11. 1989

Generálnym štrajkom v celej ČSSR občania žiadali zrušenie monopolu moci totalitnej KSČ a slobodné demokratické voľby. Na štrajku sa zúčastnila drvivá väčšina obyvateľstva.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo