Pätnásť rokov slobody

Minulý týždeň sme si pripomenuli 15. výročie pádu komunistického režimu. Pri tejto príležitosti sa viacero spolkových bratov zúčastnilo dvoch podujatí: prezentácie knihy profesora Róberta Letza „Štruktúry moci“ v Primaciálnom paláci a spomienky na obete totality, ktorú organizoval Zväz protikomunistického odboja na ružinovskom cintoríne.
 

16. novembra 2004, 15. rokov po prvej bratislavskej študentskej demonštrácii predstavil profesor Robo Letz knihu, na ktorej pracoval viac ako tri roky. Opisuje v nej „technológiu moci“ komunistickej strany, pomocou ktorej sa v rokoch 1945 až 1948 dostala k vládnutiu a ktorú potom na Slovensku praktizovala až do novembra 1989. Na prezentácii sa zúčastnil aj predseda NR SR a dvaja ministri. Po skončení sme sa v neformálnom rozhovore zoznámili s profesorom Jánom Letzom, chemikom a filozofom a tiež s Imrichom Kružliakom, legendou bývalého Svoradova. Obaja prejavili veľký záujem stretnúť sa s našim spolkom na svoradovskej pôde.

17. novembra sa pri pamätníku, na ktorom sú spísané mená umučených a popravených ľudí v rokoch 1948 – 1989 konala pietna spomienka na všetky obete komunizmu na Slovensku. S hlavným prejavom vystúpil Jozef Vicen, bývalý svoradovčan a predseda Zväzu protikomunistického odboja. Prítomný bol aj prezident SR spolu s bývalým ministrom spravodlivosti Slovenskej socialistickej republiky Čičom. Ivan Šimko podotkol, že boli prítomní „väzni aj väznitelia“.

 Plepo

(Visited 18 times, 1 visits today)

Stalo sa...

27. 11. 1902

V Stankovanoch (okr. Ružomberok) sa narodil politik, exilový pracovník, redaktor, spisovateľ, prekladateľ Peter Prídavok, majiteľ a zodpovedný redaktor časopisu Rodobrana. Člen Školskej Matice, Slovenskej ligy, Matice Slovenskej. Vedúci Slovenskej tlačovej kancelárie. V marci 1939 emigroval. V Paríži založil s Milanom Hodžom Česko-Slovenskú národnú radu, usilujúcu sa o federalizáciu budúcej Č-SR. Roku 1943 založil v Londýne Slovenskú národnú radu, ktorej programom bola obhajoba štátnej nezávislosti SR. Roku 1948 sa SNR premenovala na SNR v zahraničí, ktorej predsedom bol Karol Sidor a generálnym tajomníkom Peter Prídavok. Od roku 1952 vedúci slovenského vysielania BBC. Túto funkciu vykonával až do svojej smrti. Rozsiahla je jeho prekladateľská činnosť. Ovládal 6 cudzích jazykov, preložil okolo 25 rôznych titulov. Zomrel v roku 1966.

27. 11. 1953

Vo väznici v Leopoldove vláda nariadila zrušiť starobylý kostol. Vedenie väznice rozkaz vykonalo tak, že kostol dalo zbúrať aj materiálne. Museli to urobiť uväznení kňazi. Zriadili sa aj trestné prápory pre vojakov a to v povestnom židovskom tábore v Novákoch. V roku 1953 v ňom bolo 460 trestancov.

27. 11. 1989

Generálnym štrajkom v celej ČSSR občania žiadali zrušenie monopolu moci totalitnej KSČ a slobodné demokratické voľby. Na štrajku sa zúčastnila drvivá väčšina obyvateľstva.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo