Diskusný večer s Jozefom Vicenom

Vo štvrtok 28. 10. 2004 sme si so záujmom vypočuli rozprávanie predsedu Zväzu protikomunistického odboja a bývalého Svoradovčana Jozefa Vicena, ktorý pre svoje postoje a činy smerujúce k porážke komunizmu strávil za mrežami žalára dlhých jedenásť rokov.
 

Jozef Vicen patril do krúžku študentov, ktorých v rokoch 1944 a 45 pripravoval jezuita Kolakovič na život Cirkvi v „podzemí“. Po skončení druhej svetovej vojny robil spojku medzi predstaviteľmi Slovenského štátu v zahraničí a vlasťou. Neskôr z Viedne pomáhal pri úteku mnohým osobám, kvôli čomu sa stal tŕňom v oku vtedajšej verchuške. Jeho troch najbližších spolupracovníkov, (jedným z nich bol Anton Tunega) komunisti obesili. V roku 1950 založil a viedol vysielač Biela légia, ktorý sprostredkovával Slovensku informácie z civilizovaného sveta. Agenti ŠTB ho v roku 1957 uniesli z Viedne a hrozil mu trest smrti, ktorý bol zmiernený na 25 rokov basy. „Moc ma nemučili, skôr na mne skúšali rôzne drogy“, zaspomínal si Jozef Vicen po rokoch. Po prepustení (1968) pracoval až do dôchodku v Zberných surovinách. Dnes pripravuje tento vitálny starec spomienku na obete komunizmu 17.11. 2004 na Martinskom cintoríne (sme srdečne poznaní) a aktívne sa zúčastňuje stretávania starých Svoradovčanov. Ďalšie z ich pravidelných stretnutí už bude v našej spolkovej búde.

Plepo

(Visited 15 times, 1 visits today)

Stalo sa...

20. 1. 1928

Vláda Československej republiky schválila 'Modus vivendi', dohodu medzi ČSR a Svätou stolicou, ktorou sa zakončilo trojročné obdobie napätia medzi Cirkvou a štátom.

20. 1. 1939

Prezident republiky Dr. Hácha na návrh Slovenského snemu vymenoval tretiu vládu Slovenskej krajiny. Jej predsedom bol opäť Dr. Jozef Tiso, ktorý zastával aj funkciu ministra vnútra. Ďalšími členmi tretej slovenskej autonómnej vlády boli: minister školstva Jozef Sivák, minister hospodárstva Dr. Mikuláš Pružinský, minister financií Pavol Teplanský, minister dopravy Dr. Ferdinand Durčanský a minister spravodlivosti Dr. Miloš Vančo. V tejto vláde zo šiestich ministrov dvaja (30 %) neboli členmi HSĽS.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo