Rusko a jeho obrázky

Dva dni pred stretnutím s Jozefom Vicenom, svoradovčanom a bojovníkom proti komunizmu, sme sa pozreli na krajinu Dostojevského a Lenina očami mladých slovenských vedcov – chemikov Jara Katrlíka a Miška Korenka.
 

Doktor Katrlík a jeho dobrodružná cesta Bratislava – Moskva – Jekaterinburg – Vladivostok – Sachalin – Komsomoľsk – Bajkal – Irkutsk – Moskva – Bratislava, ktorá trvala jeden intenzívny mesiac, ukázala krajinu bývalých sovietov v novom svetle. V roku 1919 sa BAM z opačnej strany viezol Štefánik aj s partiou slovenských vojakov. Je to cesta európskej civilizácie smerom do ázijského sveta. Poteší, že aj na Sachaline, (nehovoriac o Aleutách) sa môžeme stretnúť s kresťanstvom. Zaujímavé bolo zistenie, že autá na Ďalekom východe chodia v pravo, ale drvivá väčšina má japonský volant v pravo. Na Sibíri žije 15% ukrajincov, ktorí sa tam dostali za Stalina a neskôr. Ich naturel je oveľa bližší nášmu. No vraj ich pesimizmus je výraznejší ako ruský či burjatský.. Zaujímavé.

Mišove mesačné zážitky z polostrova Kola a Petrohradu s famóznou Ermitážou s tureckými hajzlami či problémy s prevozom chemikálií z ruskej na slovenskú akadémiu vied sú tiež osviežujúce. Podnebie ďalekého severu vplyvom končiaceho karibského Golfského prúdu je podobné južnej Sibíri. Ľudia sú vraj veľmi pohostinní.

 Je dobre, že napriek Štúrovým túžbam a boľševickej snahe sme v Európe.

 Plepo

(Visited 15 times, 1 visits today)

Stalo sa...

15. 5. 1921

Členovia ľavého krídla Židovskej sociálnodemokratickej strany 'Poale Zion' založili 'Židovskú komunistickú stranu v Československej republike'. Bola to prvá komunistická strana v novom československom štáte.

15. 5. 1945

SNR na svojom prvom zasadaní v Bratislave (v tej istej sieni, kde 14. marca 1939 Slovenský snem odhlasoval samostatnosť Slovenského štátu) vydala 'Ohlas Slovenskej národnej rady českému národu', v ktorom slávnostne vyhlásila, že 'túžba po zachovaní spoločnej domoviny národa českého a slovenského Československej republiky žila u oboch našich národov neprestajne' a že v ČSR, ktorá 'sa bude bezvýhradne opierať politicky, hospodársky, vojensky i kultúrne o víťaznú baštu Slovanstva Sovietsky zväz' (...) 'chcú Slováci v budúcnosti a natrvalo upravovať svoje osudy'.

15. 5. 1948

Štátny súd v Bratislave vyniesol rozsudok nad druhou skupinou obžalovaných z 'protištátneho sprisahania' na Slovensku. J. Kempný bol odsúdený na 6 rokov, M. Bugár na 1 rok, P. Čarnogurský na 18 mesiacov, F. Jurčovič na 7 rokov, L. Obtulovič na 8 rokov, J. Staško na 6 rokov a P. Maxoň na 7 rokov väzenia.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo