Jahňacinka v Rusovciach

20. 6. 2003 – Rusovce
V piatok 20. júna sme pri horárni v Rusovciach uskutočnili dlho plánovanú opekačku jahňaťa. Spolu s bačom Kalmanom sme vybrali mladého decembrového baránka, ktorý mal po vyčistení krásnych 15 kíl. Okolo tretej popoludní sme sa pustili ho pečenia. Postupne prichádzali spolkoví bratia, niektorí aj s rodinkami a nik neodolal nádherne rozvoniavajúcemu mäsku.
 

V krásnom prostredí pri dobrom jedle či vínku sa všetci cítili príjemne. Ale zjesť všetko mäso sme nevládali. Dohodli sme sa preto, že pre zbytok prídeme v sobotu ráno. Keď sme došli okolo jedenástej, bača nás zapriahol do roboty: vyčistiť dolinku, umyť riad, pomôcť pri sene. Pýtam sa ho: „A kde je mäso? Veď muselo ešte veľa ostať!“ „Jáj, kamarát môj, v noci do neho muchy nasadili vajíčka, celé je popľuté“, hovorí Kalman. Neveril som mu ani pol slova, myslel som si, že nás podfúkol a my sa tu ešte namáhame na sene. V duchu som nadával ako pohan. No mýlil som sa. Po uprataní nás zavolal a priniesol plný pekáč jahňaciny. „V noci som to celé obral a dopiekol“, ale chcel som vidieť vaše reakcie“. Takto nás dostal! Hneď sme mu odpustili a najedli sme sa do popuku. 

Čo k tomu dodať? Vraj sme boli prvá partia, ktorá pri horárni zorganizovala takéto stretnutie. A musím povedať, že sme zanechali dobrý dojem. Dúfam, že si to do roka a do dňa zopakujeme. 

Bľačia ovce za rána
Bača pečie barana.
Babke tečú slinky
Na kus baraninky.
Janko Smrek, Maľovaná abeceda, 1956 

Plepo X

(Visited 30 times, 1 visits today)

Stalo sa...

27. 11. 1902

V Stankovanoch (okr. Ružomberok) sa narodil politik, exilový pracovník, redaktor, spisovateľ, prekladateľ Peter Prídavok, majiteľ a zodpovedný redaktor časopisu Rodobrana. Člen Školskej Matice, Slovenskej ligy, Matice Slovenskej. Vedúci Slovenskej tlačovej kancelárie. V marci 1939 emigroval. V Paríži založil s Milanom Hodžom Česko-Slovenskú národnú radu, usilujúcu sa o federalizáciu budúcej Č-SR. Roku 1943 založil v Londýne Slovenskú národnú radu, ktorej programom bola obhajoba štátnej nezávislosti SR. Roku 1948 sa SNR premenovala na SNR v zahraničí, ktorej predsedom bol Karol Sidor a generálnym tajomníkom Peter Prídavok. Od roku 1952 vedúci slovenského vysielania BBC. Túto funkciu vykonával až do svojej smrti. Rozsiahla je jeho prekladateľská činnosť. Ovládal 6 cudzích jazykov, preložil okolo 25 rôznych titulov. Zomrel v roku 1966.

27. 11. 1953

Vo väznici v Leopoldove vláda nariadila zrušiť starobylý kostol. Vedenie väznice rozkaz vykonalo tak, že kostol dalo zbúrať aj materiálne. Museli to urobiť uväznení kňazi. Zriadili sa aj trestné prápory pre vojakov a to v povestnom židovskom tábore v Novákoch. V roku 1953 v ňom bolo 460 trestancov.

27. 11. 1989

Generálnym štrajkom v celej ČSSR občania žiadali zrušenie monopolu moci totalitnej KSČ a slobodné demokratické voľby. Na štrajku sa zúčastnila drvivá väčšina obyvateľstva.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo