Čítačka hry R. Slobodu „Vojna s malým Holandskom“

7. mája 2003 – Albertova strecha
V stredu 7. mája sme sa stretli v príjemnom byte brata Vzora na Moyzesovej 1 pri pokračovaní tradičných literárnych večierkov. Tentoraz sme sa podujali na úplne netradičnú vec: prečítanie nikdy nehranej divadelnej hry Ruda Slobodu „Vojna s malým Holandskom“, ktorú napísal v roku 1965 a vyšla v Slovenských pohľadoch.
Druhé dejstvo tohto famózneho textu vyšlo tento rok vo výbere z diela barda slovenskej literatúry druhej polovice 20. storočia, ktoré vydalo vydavateľstvo Tatran. Po nie jednoduchom hľadaní pôvodného vydania z roku 65 sa nám nakoniec podarilo získať celý text. Treba pripomenúť aj veľkú ochotu milej a peknej pani zo Slovenského spisovateľa, ktorá má na starosti Pohľady. Pred samotným čítaním nás potešila správa, že nás pozdravuje pani Zita Furková, herečka a dlhoročná obdivovateľka Slobodovho diela. Vraj ani ona sama netušila, že niekedy takáto hra bola napísaná. Na rad prišlo rozdelenie úloh. Nikefor bol vrah, Lukáš rukojemník, Vzor kráľ, Peter arcibiskup, Patrik minister kultúry, Petra žena, ja vojak II, z ktorého sa stal minister obrany a nakoniec prezident Holandska atď… Počas hry sme niekoľko krát vybuchli salvami smiechu (keď minister kultúry informuje o kúpe štyroch obrazov, alebo keď kráľ vyhodí Jolanu z okna, ktorá sa vzápätí vracia na scénu a pri mnohých ďalších pasážach). Obe dejstvá trvali cca 2 naozaj veselé hodinky. Po skončení „predstavenia“ sme dojedli výbornú cesnakovú pomazánku domácej pani Veroniky a vypočuli Fridrichovu nesmrteľnú reč „na trati s Bukurešti do Budapešti“. Nielen za seba musím konštatovať, že celý večer bol jedným z najkrajších kultúrnych zážitkov roku 2003. 

Plepo X

(Visited 49 times, 1 visits today)

Stalo sa...

20. 1. 1928

Vláda Československej republiky schválila 'Modus vivendi', dohodu medzi ČSR a Svätou stolicou, ktorou sa zakončilo trojročné obdobie napätia medzi Cirkvou a štátom.

20. 1. 1939

Prezident republiky Dr. Hácha na návrh Slovenského snemu vymenoval tretiu vládu Slovenskej krajiny. Jej predsedom bol opäť Dr. Jozef Tiso, ktorý zastával aj funkciu ministra vnútra. Ďalšími členmi tretej slovenskej autonómnej vlády boli: minister školstva Jozef Sivák, minister hospodárstva Dr. Mikuláš Pružinský, minister financií Pavol Teplanský, minister dopravy Dr. Ferdinand Durčanský a minister spravodlivosti Dr. Miloš Vančo. V tejto vláde zo šiestich ministrov dvaja (30 %) neboli členmi HSĽS.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo