Trek v Nepále a iné dobrodružstvá

Cestovateľ, fotograf (Guinessova kniha rekordov za najväčšiu fotku), reklamný mág, manažér, obyčajný človek a zároveň nezávislá osobnosť, no hlavne priateľ Albert Otruba v/o Vzor je známy svojimi zaujímavými mnohodňovými tripmi s batohom na chrbte. Prešiel napr. celú púť sv. Jakuba do Santiaga de Compostela, okolo Bajkalu, Švédsko za polárnym kruhom… Tento rok sa s troma babami vybral do Nepálu. Svoje zážitky a množstvo pekných fotiek si nenechal iba pre seba a prišiel sa s nami o svoje dobrodružstvá podeliť.

Štvorica prešla trek okolo Annapurny. Keďže pred pár rokmi fotky z tejto istej trasy na Istropolitane prezentovali cestovatelia Tóthovci, bolo zaujímavé porovnať, ako sa krajina nebotyčných končiarov zmenila. Hoci nie dramaticky, ale je to kus civilizovanejšie. Stavajú sa cesty (bager v ohromnej výške – ako sa tam dostal?), ľudí prichádza stále viac a turizmus je nezanedbateľným spôsobom obživy pre čoraz väčší počet domorodcov. Mustang už zďaleka nie je taký od sveta odrezaný, ako ešte pred desaťročím. Staromilci a Barabáš možno banujú, že čaro izolácie sa stráca, no žijeme v 21. storočí a preto či chceme alebo nie, niektoré veci sa proste menia. Či je to OK alebo nie, nerozsúdim. No krajina a jej hory ostávajú úchvatné. 

Diky Albert za príjemný večierok! 

BTW., RIP Maurice Herzog

Plepo

Foto: Albert Otruba

(Visited 226 times, 1 visits today)

Stalo sa...

10. 4. 1913

V polovici apríla 1913 obhájila na parížskej Sorbonne dizertačnú prácu 'Ľudovít Štúr a myšlienka slovenskej nezávislosti' Helena Turcerová (27) a ako prvá Slovenka na tejto škole bola promovaná za doktorku. Jej práca vyšla v roku 1913 aj tlačou. Neskôr pôsobila na Slovensku v Dolnom Kubine, Kežmarku a Bratislave. Venovala sa prekladateľskej činnosti, preložila 26 väčších prác. Zomrela v roku 1964 v Bratislave.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo