Debata o župách, voľbách a kadečom inom

Pred pár dňami sa zavŕšili druhé voľby do vyšších územných celkov. Občania ich fakticky odignorovali. Napriek tomu si v parlamentoch jednotlivých žúp výrazne polepšila pravica (KDH, SDKÚ, DS), hlavne kresťanskí demokrati, ktorí v podstate zvíťazili. Zhaslo HZDS, možno aj preto, že Vlado sa na to tento krát vykašlal. Dlhodobo najpopulárnejší ficovci neoslnili, skončili síce druhí, ale poväčšine budú v opozícii, na ktorú si nie a nie zvyknúť. Pri voľbách županov sa karta obrátila, žiaden kandidát pravice neuspel (Murgaša z BB nepovažujeme „pravicového“, a Bajana?). O takýchto veciach sme sa v komornom prostredí na Svoradove bavili celý večer.

 

Najväčší rozdiel v druhom kole medzi kandidátni na župana bol v Nitre, kde herec Greššo úplne prepadol. Maďari voliť neprišli. Druhý herec, bratislavský, prehral druhým najväčším rozdielom. Lanovka nebude. A ani Propeler. Potešila Žilina, pravica s nadpolovičnou väčšinou hádam vycvičí župana postkomunistu.

Slovensko navštívil hlavný Číňan, vodca najväčšej komunistickej strany na svete. Prezident a premiér sa milo usmievali, čínske handry, ftalátové hračky a značková elektronika tvoria úžasné 1% nášho obchodu. Povedať hlave jednej z posledných otrokárskych krajín niečo o tom, že prenasledovanie katolíkov je regres, ich nenapadlo. Ostaní v Európe to urobili, dokonca aj taká cenová skupina ako Paroubek. Ja si myslím, že to je viac ako povinnosť.

Aj nový biznis Gerharda Š. z Nemecka sa dostal do rečí. Baltický ropný „obchvat“ Poľska z Ruska do Nemecka si s kremeľským KGB prezidentom naplánoval a zrealizoval tak, že to pripomína smutne známy pakt Molotov – Ribbentrop. Adenauerovská európska vízia je tatam. Zdá sa mi, že politici by si takto na živobytie zarábať nemali. Nemyslíte?

Plepo

(Visited 22 times, 1 visits today)

Stalo sa...

20. 1. 1928

Vláda Československej republiky schválila 'Modus vivendi', dohodu medzi ČSR a Svätou stolicou, ktorou sa zakončilo trojročné obdobie napätia medzi Cirkvou a štátom.

20. 1. 1939

Prezident republiky Dr. Hácha na návrh Slovenského snemu vymenoval tretiu vládu Slovenskej krajiny. Jej predsedom bol opäť Dr. Jozef Tiso, ktorý zastával aj funkciu ministra vnútra. Ďalšími členmi tretej slovenskej autonómnej vlády boli: minister školstva Jozef Sivák, minister hospodárstva Dr. Mikuláš Pružinský, minister financií Pavol Teplanský, minister dopravy Dr. Ferdinand Durčanský a minister spravodlivosti Dr. Miloš Vančo. V tejto vláde zo šiestich ministrov dvaja (30 %) neboli členmi HSĽS.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo