Zomrel profesor Anton Hajduk

Vo veku 72 rokov v sobotu 9.4.2005 náhle zomrel predseda Ústredia slovenskej kresťanskej inteligencie profesor Anton Hajduk. 

 

Významný slovenský astronóm Anton Hajduk, ktorý v poslednej dobe pôsobil na Astronomickom ústave SAV sa do pozornosti verejnosti zapísal ako jeden z najvýraznejších bojovníkov proti mečiarizmu. Ako prvý rektor Trnavskej univerzity neohol svoj chrbát pod tlakom vládnucej verchušky, ktorá šla tvrdo proti nemu. Známe bolo vymenenie zámkov na jeho kancelárii, čím sa ukázala úbohosť vtedajších mocných. Počas posledných veľkonočných sviatkov mal Anton Hajduk výborné príhovory na STV, plné kresťanského optimizmu. Minulý týždeň som sa s pánom profesorom stretol na Štúrovej. V kalendáriku mal poznačené stretnutie s Istropolitanom v máji, o ktorom mu hovoril profesor Ján Letz. Debatovali sme o témach, ktoré by nás zaujímali a môžem povedať, že pán profesor sa na „mladých študentov“ na Svoradove tešil. Takto sa stretnutie odkladá na neskôr.

Česť jeho pamiatke.

Plepo

(Visited 133 times, 1 visits today)

Stalo sa...

11. 4. 1901

Na porade vedenia SNS pod vedením Svetozára Hurbana Vajanského v Martine sa rozhodlo skoncovať s politikou 'pasívnej rezistencie' a vystúpiť aktívne v blížiacich sa voľbách. Rozhodnutie zúčastniť sa na voľbách vyvolalo v maďarských vládnucich vrstvách ostrú reakciu. Osobitne sa to prejavilo razantnými útokmi v maďarskej tlači.

Prihlásenie


Zabudnuté heslo