Zomrel profesor Anton Hajduk

Vo veku 72 rokov v sobotu 9.4.2005 náhle zomrel predseda Ústredia slovenskej kresťanskej inteligencie profesor Anton Hajduk. 

 

Významný slovenský astronóm Anton Hajduk, ktorý v poslednej dobe pôsobil na Astronomickom ústave SAV sa do pozornosti verejnosti zapísal ako jeden z najvýraznejších bojovníkov proti mečiarizmu. Ako prvý rektor Trnavskej univerzity neohol svoj chrbát pod tlakom vládnucej verchušky, ktorá šla tvrdo proti nemu. Známe bolo vymenenie zámkov na jeho kancelárii, čím sa ukázala úbohosť vtedajších mocných. Počas posledných veľkonočných sviatkov mal Anton Hajduk výborné príhovory na STV, plné kresťanského optimizmu. Minulý týždeň som sa s pánom profesorom stretol na Štúrovej. V kalendáriku mal poznačené stretnutie s Istropolitanom v máji, o ktorom mu hovoril profesor Ján Letz. Debatovali sme o témach, ktoré by nás zaujímali a môžem povedať, že pán profesor sa na „mladých študentov“ na Svoradove tešil. Takto sa stretnutie odkladá na neskôr.

Česť jeho pamiatke.

Plepo

(Visited 133 times, 1 visits today)

Stalo sa...

24. 9. 1665

Palatín František Vešeléni a arcibiskup Juraj Selepčéni slávnostne položili prvý základný kameň modernej protitureckej pevnosti nazvanej podľa cisára Leopolda I. Leopoldov. Stala sa náhradou za Turkami obsadené Nové Zámky. Pevnosť mala šesťuholníkový hviezdicový pôdorys s mohutnými bastiónmi. Moderná pevnosť však v protitureckých bojoch už nezohrala veľkú rolu, nakoľko po porážke pri Viedni v roku 1683 sa Turci z územia Uhorska začali sťahovať

Prihlásenie


Zabudnuté heslo